Jak dobrać łańcuch do roweru? Najlepszy łańcuch na ostre koło

Trudno wyobrazić sobie rower bez łańcucha. To między innymi dzięki niemu pojazd ten można wprawić w ruch. W rowerze typu ostre koło jest on zdecydowanie bardziej obciążony. Jak wybrać odpowiedni?

Dobry łańcuch rowerowy – napęd i hamulec

Łańcuch w rowerze typu ostre koło pracuje praktycznie przez cały czas. Trzeba pamiętać, że przenosi siły w obie strony. Dzieje się to zarówno podczas przyspieszania, jak i hamowania. Dlatego jest narażony na awarie i szybkie zużywanie. Bywa, że nawet przejechanie kilku kilometrów prowadzi do zużycia. W dodatku co kilka dni trzeba naciągać łańcuch. Z jednej strony nie ma w tym nic nadzwyczajnego, z drugiej zaś jest to bardzo ważne, ponieważ luźny łańcuch może spadać. W końcu ma to wpływ nie tylko na jakość jazdy czy wygodę, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. W takim razie jak dobrać łańcuch do roweru? O tym już w oddzielnym punkcie.

Najlepszy łańcuch do ostrego koła

Dobry łańcuch rowerowy do roweru ostre koło powinien być ciężki. Na wagę wpływ ma ilość materiału, a to z kolei oddziałuje na jego wytrzymałość. Dotyczy to oczywiście łańcuchów wykonanych z dobrej jakości stali. Warto zwrócić uwagę na modele przeznaczone do jazdy na torze. Bo przecież jeśli łańcuch ten wytrzymuje przy tak zaawansowanej jeździe, to wytrzyma też każdą inną przejażdżkę, na którą wybierze się amator. W sprzedaży dostępne są łańcuchy wykonane z wytrzymałej stali, które przy okazji świetnie prezentują się wizualnie. Nie brakuje też tańszych rozwiązań, które mimo ceny też mogą charakteryzować się wytrzymałością i dobrą pracą. W każdym razie na uwagę zasługują zarówno łańcuchy IZUMI, jak i DID. Jeśli ktoś nadal zastanawia się nad tym, jaki łańcuch do roweru wybrać, to powinien poważnie przyjrzeć się właśnie produktom tych całkiem dobrze znanych na rynku marek.

Jaki łańcuch do roweru – tańsze propozycje

Oczywiście kupując łańcuch do ostrego koła, można trafić na droższe, jak i tańsze modele. Wybór łańcuchów jest naprawdę bardzo duży. Niektórzy nie chcą przepłacać, więc dopytują, czy jest sens kupić tańszy. Na szczęście okazuje się, że mając rower tego typu, można pozwolić sobie na kupno tańszego łańcucha. Cena tego produktu waha się w granicach 30-40 zł. Wiadomo, że nie będzie to najlepszy łańcuch, bo za te pieniądze nie ma na to najmniejszej szansy, ale na pewno będzie produktem bezpiecznym i przyzwoicie odpornym na korozję. W tym przedziale cenowym mieszczą się łańcuchy marki KMC. Wśród polecanych znajdują się również produkty Shimano Nexus.

Wielu początkujących rowerzystów zastanawia się nad tym jak dobrać łańcuch rowerowy, by nie żałować i by w ogóle pasował. Wiadomo przecież, że marka to nie wszystko. Faktycznie jakość, jakością, firma firmą, ale długość też ma znaczenie. Montując łańcuch, trzeba koniecznie pamiętać o dobrym dopasowaniu, właściwym naciągnięciu. W przeciwnym razie element ten może spadać i utrudniać jazdę. Warto także pamiętać o tym, że cena nie powinna być głównym kryterium wyboru. Czasem można kupić tani łańcuch, a bardzo dobrej jakości. Niekiedy wyjątkowo drogi model nie spełnia oczekiwań wymagających rowerzystów.

Dodaj komentarz