Jak zapakować i wysłać rower?

Wydawać by się mogło, że pakowanie i wysyłka roweru jest czynnością dość skomplikowaną. Jednak jeśli tylko poświęcimy na nią trochę czasu, nie powinna ona dostarczyć nam większych problemów. Większość osób w głównej mierze obawia się tego, że będzie musiała rozmontować jednoślad przed wysyłką. Nie jest to wcale tak karkołomne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wiele osób w Polsce wysyła w ten sposób rowery. Świadczy o tym chociażby fakt, że obecnie większość firm kurierskich posiada w swoich standardowych usługach ofertę wysyłki jednośladów. Sprawdź więc, jak najlepiej przygotować rower do wysyłki!

Przygotowanie roweru do wysyłki

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest oczywiście właściwe przygotowanie roweru do wysyłki. Jeśli sprzedajemy rower używany, priorytetem jest właściwe odświeżenie i zadbanie o jego czystość. Przede wszystkim jednoślad nie powinien mieć na sobie żadnego błota czy piachu. Oczywiście należy także przetrzeć go z kurzu. Oczywiście ważne jest, żeby rower przed spakowaniem był zupełnie suchy. Dlatego też po tym, jak przystąpimy do jego czyszczenia, należy pozostawić go do całkowitego wyschnięcia.

Choć rower nie jest zbyt delikatny, to jednak może zdarzyć się tak, że w czasie transportu ulegnie uszkodzeniu. Dlatego też najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest rozmontowanie roweru. Warto jednak uzgodnić wcześniej z kupującym, czy zdemontowany rower nie będzie stanowił dla niego problemu. Jeśli zdecydujemy się na rozmontowanie roweru najlepiej odkręcić jego przednie koło, kierownicę, siodełko i pedały. Nie należy jednak zdejmować łańcucha z zębatek, z uwagi na to, że chroni on zęby przed ewentualnym wygięciem.

Warto wiedzieć, że pedały rowerowe są jedną z najczęstszych przyczyn, które niszczą opakowania oraz dodatkowo mogą uszkodzić inne paczki. Dlatego też w każdym przypadku zaleca się ich wcześniejsze zdemontowanie i odpowiednie zabezpieczenie.

Jeśli sprzedajemy małe rowery dziecięce nie musimy ich rozmontowywać. Wówczas wystarczy po prostu odkręcić pedały i odpowiednio ustawić kierownicę. Warto jest zwrócić uwagę na to czy w kartonie nie pozostało zbyt dużo wolnego miejsca. Najlepiej jest zapakować rower tak, żeby nie przemieszczał się on w trakcie transportu.

W co i jak zapakować rower?

Jeśli zdecydowaliśmy się wysłać rower rozmontowany, najlepiej jest zabezpieczyć jego poszczególne elementy. Do tego celu świetnie sprawdza się folia bąbelkowa lub stretch. Jednak osoby, które chcą użyć ekologicznych zamienników folii bąbelkowej mogą do tego celu użyć po prostu gazet czy specjalnej tektury falistej, która dostosowana jest do zabezpieczania przedmiotów podczas transportu. Jeśli wysyłam rower w całości (np. rowerek dziecięcy) ważne jest dokładne zabezpieczenie wszystkich wystających elementów.

W zależności od tego, jak duża jest paczka, powinniśmy przygotować odpowiedni karton. Należy także zwrócić uwagę na wagę przesyłki. Jeśli rower ma dużą masę, najlepszym rozwiązaniem będą mocne kartony, wykonane z tektury falistej pięciowarstwowej lub siedmiowarstwowej. Takie tektury cechują się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi. Dzięki temu produkowane z nich kartony są bardzo wytrzymałe i odpowiednie nawet do cięższych przedmiotów i dużych gabarytów.

Następnym krokiem jest dokładne zamknięcie pudełka oraz oklejenie go taśmą zabezpieczającą. Taśmy pakowe są taśmami jednostronnie klejącymi. Najpopularniejsze z nich mają szerokość 48 mm. Dzięki taśmie zabezpieczającej karton i jego zawartość dotrą w całości do nowego właściciela.

Jak i czym wysłać rower?

Rower możemy wysłać do nowego właściciela co najmniej na kilka sposobów. Możemy wysłać go pocztą, ale także zdecydować się na wysyłkę np. pociągiem. Przesyłki konduktorskie mają jednak zazwyczaj ograniczenia co do wagi i rozmiarów, więc warto jest wcześniej sprawdzić te informacje na stronie przewoźnika.

Jeśli planujemy wysłać rower do innego kraju, bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług busów. Większość busów oferuje odbiór paczki spod wskazanego adresu i dowóz jej pod drzwi klienta. Jest to tak zwana usługa door-to-door, posiada ona niewątpliwie szereg zalet. Na pewno nasza paczka nie trafi do sortowni, nie będzie w niej przerzucana czy przetrzymywana. Dotrze do nowego właściciela w nienaruszonym stanie.

Oczywiście jednym z najlepszych i najwygodniejszych rozwiązań do transportu paczek międzymiastowego są usługi kurierskie. Kurier odbierze zapakowany rower spod wskazanego adresu. Nie będziemy musieli martwić się o samodzielne dostarczenie przesyłki do punktu. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy sprzedajemy duże i ciężkie rowery.

Warto jest jednak wcześniej sprawdzić, jakie wymagania ma dana firma kurierska. Niektórzy przewoźnicy bowiem mogą mieć pewne ograniczenia i wytyczne, co do transportu rowery. Zdarza się, że firmy przyjmują takie paczki, które posiadają regularny kształt prostopadłościanu.

To, jakim kurierem wyślemy paczkę zależy wyłącznie od nas. Warto jest natomiast wcześniej porównać usługi kurierskie i zorientować się w ofercie – cenie, czy czasie dostawy.

1 komentarz do “Jak zapakować i wysłać rower?”

  1. Bardzo dobry artykuł! Wiesz może, czy jest miejsce, w którym można zakupić dobry bagażnik rowerowy na hak? Szczerze mówiąc, szukam czegoś, co byłoby odpowiednio dobre.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz