Przewóz roweru pociągiem i komunikacją miejską – wszystko, co warto wiedzieć

W naszym kraju nie ma niestety uniwersalnych przepisów, które obowiązują przy przewożeniu rowerów w pociągach. Wiele zależy od przewoźników kolejowych, którzy często posiadają zupełnie różne regulaminy. Dlatego też przewóz roweru pociągiem to tylko z pozoru prosta rzecz. W praktyce bardzo często okazuje się, że przynosi on pasażerom bardzo wiele kłopotów. Sprawdź, jak przewozić rower pociągiem i komunikacją miejską, aby nie narazić się na przykre konsekwencje.

W jakich pociągach można przewozić rowery?

Przewożenie roweru pociągiem regulują przepisy i regulaminy, które przewoźnicy zamieszczają na swoich stronach internetowych. Osoby, które przymierzają się do przewożenia roweru pociągiem zobowiązane są do zapoznania się z wszystkimi obowiązującymi normami, które regulują zasady bezpiecznego i prawidłowego przewożenia roweru. Z tymi zasadami należy się zapoznać za każdym razem, kiedy wybieramy nowego przewoźnika. Inne, bowiem reguły obowiązują podczas przewożenia rowerów PKP Intercity, a inne u poszczególnych przewoźników regionalnych. Dlatego też najbezpieczniej jest każdorazowo zapoznać się z nimi, jeszcze zanim przystąpimy do podróży, tak, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji czy kar finansowych.

Przede wszystkim nie w każdym pociągu możliwe jest przewożenie rowerów. Jednoślady możemy zabrać ze sobą tylko do pociągów, w których wyznaczone są specjalne miejsca do przewozu rowerów. Informacje na temat tego, czy w danym pociągu możliwe jest przewożenie jednośladów znajdują się zazwyczaj w rozkładach jazdy. Oprócz tego można znaleźć je także w zestawieniach pociągów, które dostępne są w serwisie internetowym przewoźnika. Przed planowaną podróżą należy, więc zapoznać się z oznaczeniem w rozkładzie jazdy i sprawdzić czy w wybranym pociągu możliwe jest przewożenie rowerów. Oczywiście, żeby mieć prawo do przewożenia roweru należy posiadać także ważny bilet. Jeśli nie uda nam się zakupić go w okienku kasowym, powinniśmy nabyć go u konduktora.

W pociągach TLK oraz na IC możliwe jest najczęściej przewożenie roweru w wagonie klasy 2. Jest on odpowiednio przystosowany do przewozu jednośladów, więc rower nie powinien stwarzać zagrożenia czy utrudniać podróż pozostałym pasażerom. W pociągach regionalnych zazwyczaj rowerzyści mogą przewozić jednoślady w specjalnym przedziale, który przeznaczony jest dla pasażerów z większym bagażem. Jednak w pociągach regionalnych nie ma zwykle rezerwacji miejsc, więc może okazać się, że po prostu nie zmieścimy się do dedykowanego przedziału.
Zawsze przed planowaną podróżą warto sprawdzić, jakie konkretnie zasady obowiązują u danego przewoźnika. Tylko wtedy unikniemy nieprzewidzianych i zaskakujących sytuacji. Warto pamiętać o tym, że w pociągach jest ograniczona ilość wolnej przestrzeni. Jeśli przedział, w którym przewozimy rower wypełnił się ludźmi wraz z mijanymi stacjami, warto odpowiednio wcześnie przygotować się do wyjścia z pociągu.

Czy przewóz roweru pociągiem jest płatny?

W większości przypadków przewóz rowerów pociągiem jest płatny. Oczywiście to, ile pasażerowie podróżujący z rowerami zapłacą za przewóz swoich jednośladów, zależy w głównej mierze od przewoźnika. Bezpłatnie można przewieźć jedynie rower, który jest złożony i znajduje się w opakowaniu. W takim przypadku jest on traktowany po prostu, jako duży bagaż podróżnego. Czasem przewoźnicy organizują ciekawe akcje promocyjne, jak np. Rower za złotówkę, które pozwalają przewozić jednoślad w bardzo atrakcyjnych cenach.

Gdzie można nabyć bilet na rower? Rowerzysta może nabyć bilet na przewóz roweru na stacji kolejowej, w kasie biletowej. Czasem możliwy jest także zakup biletów przez Internet, jednak nie wszyscy przewoźnicy dają taką możliwość. Jeśli z jakiś powodów cyklista wsiadł do pociągu bez ważnego biletu, może zakupić go także u konduktora. Ważne jest jednak to, aby w miarę możliwości zrobił to zaraz po tym, jak wsiądzie do pociągu. W przeciwnym razie za brak biletu, może zostać obciążony karą.

Jak bezpiecznie przewozić rower w pociągu?

Przede wszystkim rowerzysta zobowiązany jest do nadzorowania roweru w czasie podróży pociągiem. Nie tylko ze względu na ewentualne ryzyko kradzieży, co niestety w pociągach także ma miejsce, ale także po to, żeby zapewnić pozostałym pasażerom odpowiednie bezpieczeństwo. Niestety przewoźnik nie odpowie za kradzież roweru, więc warto zadbać także o właściwe zabezpieczenie jednośladu, np. podczas korzystania z toalety. Dlatego też zawsze powinniśmy podróżować z zabezpieczeniem rowerowym, które pozwoli nam czuć się bezpiecznie. Najczęściej przewoźnik bierze odpowiedzialność rower tylko, jeżeli szkoda powstanie z jego winy, co w praktyce zdarza się niezwykle rzadko.

Jak przewieźć rower pociągiem, aby nie narazić się pozostałym pasażerom? Ważne jest, żeby rower im nie przeszkadzał oraz w żaden sposób nie zagrażał ich bezpieczeństwu. Nie powinien także utrudniać im przejścia. Rowery powinny być przewożone w wyznaczonym przez przewoźnika miejscu. Jeśli jednak zdarzy się tak, że nie możliwe jest przewożenie go w dedykowanym przedziale, a stoimy z nim np. w przedsionku, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by pozostali podróżni mieli możliwość swobodnego wsiadania i wysiadania z pociągu.

Gdzie najlepiej ustawić i zabezpieczyć rower w pociągu?

Oczywiście najlepszą sytuacją jest ustawienie roweru w wyznaczonych do tego miejscach. Jednak w niektórych przypadkach może okazać się to niemożliwe. W przypadku PKP Intercity, jeśli w składzie pociągu nie ma wagonu przeznaczonego do przewozu rowerów, możliwe jest przewiezienie jednośladu w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu i ostatnim przedsionku ostatniego wagonu składu. Oczywiście tylko pod warunkiem, że jest tam wolne miejsce.

W pociągach regionalnych rowery powinno przewozić się w specjalnych przedziałach, które dedykowane są osobom z większym bagażem, albo też na stojakach przeznaczonych do przewozu rowerów. Niezależnie od przewoźnika priorytetem jest odpowiednie zabezpieczenie roweru, tak by nie zagrażał on bezpieczeństwu naszemu oraz pozostałych pasażerów pociągu. Podstawą będzie, więc solidne przypięcie roweru do trwałego elementu, który znajduje się w wagonie.

Jeśli jednak wagon nie został wyposażony w specjalne wieszaki na rowery, sytuacja będzie nieco trudniejsza. W tym wypadku należy po prostu poszukać odpowiedniego miejsca, najlepiej oczywiście przy ścianie, tak by rower nie blokował innych podróżnych. Następnie należy odpowiednio zabezpieczyć jednoślad np. linką czy paskiem, sakwy i bagaż można położyć tuż obok roweru.

Rower w komunikacji miejskiej – najważniejsze informacje

Trochę inaczej wygląda kwestia przewozu rowerów w komunikacji miejskiej. W tym przypadku przewóz roweru to przywilej, z którego można skorzystać tylko w określonych przypadkach. Nie możemy zakupić specjalnego biletu, który pozwoliłby nam np. przewieźć rower w tramwaju. To czy w ogóle będziemy mogli wejść do komunikacji miejskiej z jednośladem uzależnione jest od wielu zmiennych. Warto także podkreślić fakt, że komunikacja miejska z założenia nie jest dedykowana dla osób poruszających się na rowerze.

Rower w tramwaju czy komunikacji miejskiej może być przewożony tylko wówczas, jeśli jest akurat wolne miejsce. W środkach komunikacji miejskiej są przygotowane specjalne miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz na wózki dziecięce. Z tych miejsc mogą także skorzystać osoby, które chcą przewieźć komunikacją miejską swój jednoślad. Jednak osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, czy opiekunowie dzieci z gondolami i spacerówkami, posiadają bezsprzeczne pierwszeństwo w czasie przejazdu. Rower, więc można wnieść tylko wówczas, jeśli jest wolne miejsce. A w razie potrzeby, należy niezwłocznie to miejsce zwolnić osobie na wózku inwalidzkim lub opiekunowi z wózkiem dziecięcym.

Raczej nie praktykuje się przewożenia rowerów komunikacja miejską podczas, gdy w środku przebywa dużo osób. Zwłaszcza w godzinach szczytu wprowadzanie roweru do autobusu czy tramwaju nie jest dobrym pomysłem. Kierowca może wówczas poprosić o opuszczenie pojazdu, ponieważ rower może narażać na szkodę innych pasażerów lub zagrażać ich bezpieczeństwu. Oprócz tego przewożenie roweru komunikacją miejską w czasie wzmożonego ruchu jest po prostu nieeleganckie i obniża komfort pasażerów, którzy i tak podróżują w niekomfortowych warunkach.

Oczywiście podczas przewożenia roweru należy zachować szczególną ostrożność i uwagę. Należy odpowiednio zabezpieczyć rower tak, by nie przewrócił się np. w czasie awaryjnego hamowania. Przez całą podróż należy osobiście nadzorować rower, ponieważ to cyklista ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe na skutek przewożenia roweru. Dlatego też nigdy nie należy zapominać o odpowiednim przypięciu i zabezpieczeniu jednośladu.

Oprócz tego ważne jest także, aby nie pobrudzić czy też nie ocierać rowerem pozostałych pasażerów i nie utrudniać im wsiadania i wysiadania z pojazdu. Przyjmuje się, że przewozić rower w komunikacji miejskiej powinno się tylko w szczególnych okolicznościach. Np. podczas kiepskich warunków pogodowych, czy w momencie awarii jednośladu. Natomiast, jeśli tylko istnieje ryzyko, że podczas podróży rower może powodować innym pasażerom utrudnienia, należy zrezygnować z przejazdu. Dobrze jest pamiętać o tym, że rower w tramwaju czy autobusie to przywilej. Dlatego też nie należy nadużywać tej możliwości i wykorzystywać ją tylko w uzasadnionych okolicznościach.
Rowery można także przewozić metrem. W tym przypadku nie ma większych ograniczeń, co do transportu jednośladu. Oczywiście można to robić, podobnie jak w pociągach, tylko w dozwolonych przedziałach, czyli w pierwszym i ostatnim wagonie. Tam wyznaczone są zazwyczaj specjalne miejsca na rowery, które pozwalają odpowiednio zabezpieczyć jednoślady. W przypadku, gdy planujemy przewieźć rower SKM należy zwrócić uwagę na specjalne oznaczenia, które informują o miejscach dla rowerów.

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj transportu wybierzemy dla swojego jednośladu, warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Zwłaszcza podczas wsiadania i wysiadania do pociągu, metra czy SKM. W przypadku, kiedy podróżujemy pociągiem, warto także zwrócić uwagę na współpasażerów. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym na dłuższych przejazdach, może zdarzyć się tak, że trafimy na dość specyficznych towarzyszy podróży, którzy np. nadużywają alkoholu. W takich sytuacjach warto także zachować szczególną ostrożność.

Dodaj komentarz