Jaki bidon na rower wybrać? Na co warto zwrócić uwagę?

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego roweru powinien być bidon. Wykonany z tworzywa sztucznego, metalowy, aluminiowy, szklany. Na rynku dostępny tak naprawdę jest bardzo duży wyrób tego rodzaju pojemników Tak naprawdę każdy rowerzysta, nawet ten najbardziej wybredny, znajdzie dla siebie odpowiedni bidon rowerowy. Czym kierować się podczas wyboru? Jaki bidon na rower wybrać?

Podczas wypraw rowerowych narażeni jesteśmy na utratę wody w organizmie, dlatego tak ważnym jest jej regularne uzupełnianie. Stąd każdy rower, zarówno młodego, jak i dojrzałego rowerzysty, powinien być wyposażony w bidon. Na rynku dostępny jest szeroki ich wybór, zarówno pod względem tworzywa, z jakiego są wykonane, jak również kształtu i kolorystyki.

Bidon na rower z tworzywa sztucznego

Lekkie pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego doskonale sprawdzą się na szybkich trasach. Szeroki wybór, lekkość, dobra cena, to jedne z kilku zalet, jakie posiadają tego rodzaju pojemniki. Przy wyborze bidonu rowerowego z tworzywa sztucznego warto jednak upewnić się, czy wybrany przez ciebie model nie zawiera szkodliwych substancji, takich jak BPA czy ftalany. Kolejnym elementem, na jaki koniecznie zwróć uwagę, jest ich wytrzymałość i odporność na czynniki mechaniczne. Dobry bidon rowerowy wykonany z tworzywa sztucznego wspaniale sprawdzi się na szybkich trasach, podczas górskich eskapad, wyścigach kolarskich, a także podczas górskich wypraw. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie zależy nam na lekkim ekwipunku. Coraz częściej pojawiają się również bidony silikonowe. Lekkie, podatne na formowanie, zmieszczą się do każdego plecaka i każdej torby.

Bidon na rower z aluminium

Jeśli zastanawiasz się, jaki bidon do roweru wybrać w przypadku, kiedy zależy ci na pojemniku lekkim, ale jednocześnie dużo bardziej wytrzymałym, z pewnością warto zastanowić się nad wyborem pojemnika aluminiowego. Podobnie, jak w przypadku bidonu z tworzywa sztucznego, również i to rozwiązanie posiada swoje zalety i wady. Zacznijmy od korzyści, jakie możemy czerpać z bidonu aluminiowego. Z pewnością atutem jest jego lekkość i wytrzymałość. Bidon jest też dużo lżejszy od stalowych pojemników na płyny. I w tym przypadku możemy liczyć na duży wybór kolorystyczny. Jeśli decydujemy się na zakup bidonu aluminiowego, przed zakupem warto upewnić się, czy produkt jest wykonany z bezpiecznych materiałów i czy posiada atesty. Dlaczego? Warto pamiętać, że nadmiar aluminium nagromadzonego w organizmie może doprowadzić do wielu zaburzeń i chorób, m.in. do Alzheimera. I choć od środka pojemnik pokryty jest specjalną powłoką chroniąca przed aluminium, z czasem jednak ulega wytarciu. Dlatego decydując się na zakup pojemnika wykonanego z właśnie tego tworzywa, stawiajmy na produkt droższy, z odpowiednimi atestami.

Bidon na rower – metalowy

A co, jeśli nie odpowiada nam zarówno bidon z tworzywa sztucznego, jak i ten wykonany z aluminium. Jaki bidon do roweru w takim przypadku wybrać? Na pewno alternatywnym rozwiązaniem może być pojemnik wykonany ze stali nierdzewnej. Z pewnością do zalet tego rodzaju pojemnika należy jego solidność i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, wygoda w utrzymaniu i oczywiście bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Wśród mankamentów tego rozwiązania wyróżnić należy stosunkowo duży ciężar. Ze wszystkich wymienionych pojemników, to właśnie bidon stalowy jest najcięższy. Stalowe wykonanie może powodować również metaliczny posmak wody. Ale, co istotne, potrafi utrzymać ciepło płynu nawet do 6 godzin. I ostatnia wada, czyli cena, ponieważ wśród dostępnych opcji, to właśnie bidon stalowy jest najdroższym zakupem.

Bidon rowerowy – konserwacja

Jeśli już zdecydowaliśmy, jaki bidon rowerowy wybrać, warto przyjrzeć się kwestii ich odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Czy tego rodzaju pojemniki możemy myć w zmywarce do naczyń? Czy należy przemywać je we wrzącej wodzie? A może używać płynu do mycia naczyń? Jak proponują producenci pojemników, przede wszystkim wskazane jest przemycie ich wodą z domieszką płynu do mycia naczyń. Niektóre z bidonów wyposażone są w dodatkowe technologie antybakteryjne, dzięki którym przechowywany w pojemniku płyn przez długi czas zachowuje świeży zapach i smak.

Bidon rowerowy. Jaka pojemność?

Ostatnią kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest oczywiście pojemność. Standardowo bidony na rower mają objętość od 400ml do 1100ml. Wybór odpowiedniej wielkości pojemnika z pewnością powinien być uzależniony od jego przeznaczenia. W przypadku długich wędrówek i długich tras rowerowych warto postawić na pojemnik lekki, a przy tym największy. Z kolei, jeśli wybierasz się na poranny rozruch, czy krótki wypad rowerem za miasto, warto zdecydować się na wielkości pośrednie.

Ustnik otwarty? A może zamknięty?

Jednym z ostatnich elementów, na które warto zwrócić uwagę jest rodzaj ustnika. Z pewnością osobom, które cenią sobie długie wyprawy i komfort jazdy przypadną do gustu bidony bez zakrytego ustnika, otwieranego ustami. Jeśli jednak cenisz sobie ekstremalne wyprawy, warto postawić na pojemniki, w których ustnik jest dodatkowo zabezpieczony zamykaną klapką. W przypadku materiałów, z jakiego wykonany jest ustnik, do wyboru mamy twardy plastik lub silikonowe nasadki.

Dodaj komentarz