Jakie opony do roweru wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Opony rowerowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów w rowerze, dlatego ważne jest to, aby były dopasowane do naszego jednośladu, stylu jazdy oraz indywidualnych potrzeb. Jakie opony rowerowe wybrać?

Jakie opony do roweru będą najlepsze?

Jakość opon decyduje o bezpieczeństwie oraz komforcie jazdy, więc nie ma sensu na nich przesadnie oszczędzać. Podczas ich wyboru trzeba uwzględnić rodzaj i przeznaczenie pojazdu. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę rozmiar opon, w Polsce podawany jest on zazwyczaj w calach. Mimo że jeszcze kilka lat temu większość specjalistów uznawała zasadę, że najlepsze będą opony rowerowe 28-calowe dla pojazdów trekkingowych i szosy oraz 26-calowe dla MTB, dziś powoli odchodzi się od takiego przekonania. Do najpopularniejszych rozmiarów opon można zaliczyć 20, 16, 20, 24, 26, 27,5, 28 i 29 cali. W tym wypadku zasada jest prosta, im większe opony, tym szybsza i łatwiejsza jazda. Gdy zależy nam natomiast przede wszystkim na dynamice pokonywania drogi, lepiej zdecydować się na opony w mniejszym rozmiarze. Chcesz rozwijać duże prędkości na rowerze szosowym? W takim razie opony do roweru  28 cali będą dobrym rozwiązaniem.

Chociaż najważniejszym elementem jest średnica opon, trzeba też podjąć decyzję w kwestii ich szerokości. Można wybrać szersze lub węższe w zależności od swoich indywidualnych potrzeb, przy czym warto oczywiście zachować zdrowy rozsądek. Węższa opona to mniejszy opór podczas jazdy, co więcej w ten sposób można nieco zmniejszyć wagę roweru, co również ma znaczenie. Węższa opona to także mniejsza przyczepność, z kolei szersza będzie dawała lepszą amortyzację na nierównościach, jednak komfort jazdy będzie gorszy.

Oprócz rozmiaru oraz szerokości opon niezwykle ważną kwestią będzie również ich bieżnik. Można wybrać opony do roweru z bieżnikiem gładkim, w tym przypadku opór toczenia jest mniejszy, jednocześnie trzeba być ostrożniejszym podczas jazdy w deszczu. Na rynku dostępne są także modele zaopatrzone w bieżnik terenowe, które sprawdzą się idealnie, gdy lubimy przemierzać bardziej wymagające tereny lub zdarza nam się jeździć w czasie niesprzyjającej pogody. Ciekawym rozwiązaniem są opony z bieżnikiem semi-slick, które stanowią kompromis pomiędzy oponami z bieżnikiem gładkim a terenowym. Takie opony doskonale nadadzą się do jazdy w każdych warunkach. Można wybrać także opony z bieżnikiem zaopatrzonym w kolce, które są dedykowane poruszaniu się po śniegu.

Opony dostosowane do rowerzysty

Wielu początkujących rowerzystów zadaje sobie pytanie, jakie opony do roweru wybrać, jakie będą najlepszym rozwiązaniem. Niestety na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każdy rowerzysta ma inne potrzeby oraz oczekiwania. Opony do roweru muszą być dopasowane do rodzaju roweru, naszego stylu jazdy oraz powierzchni, po której zazwyczaj się poruszamy. Szukając optymalnego rozwiązania, warto wybrać opony uniwersalne, które mają szansę sprawdzić się w różnego rodzaju warunkach, zarówno na asfalcie, jak i w bardziej wymagającym terenie.

Dobór odpowiednich opon jest ważny z kilku względów. Po pierwsze, opony zapewniają wygodę, komfort jazdy, mają na to ogromny wpływ, a niektórzy rowerzyści kompletnie nie zdają sobie z tego sprawy. Po drugie, dopasowanie opon pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy, co jest niezwykle ważne.

Jakie opony będą najbardziej praktyczne? Nie sposób znaleźć opon, które będą dopasowane do każdych warunków. Nie ma opon na tyle uniwersalnych, aby doskonale sprawdziły się zarówno na drodze utwardzonej, jak i na leśnych ścieżkach.  Zawsze trzeba iść na jakieś kompromisy, które bez wątpienia odbijają się na komforcie jazdy. Obecnie większość osób decyduje się na rowery crossowe albo trekkingowe i to jest bardzo dobra propozycja.

Chociaż jeszcze dekadę temu, ludzie na potęgę kupowali rowery górskie i korzystali z nich na co dzień, na przykład dojeżdżając nimi do pracy, czy na zakupy, dziś wiemy, że to duży błąd. Rowery górskie, jak sama nazwa na to wskazuje kompletnie, nie są przystosowane do jazdy po asfalcie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z takiego jednośladu, gdy nie chcemy obciążać swojego budżety, niemniej jednak komfort i wygoda jazdy będą pozostawiały wiele do życzenia. Rower oraz opony muszą być dostosowane do dróg, po których będziemy się poruszać. Inaczej jazda na rowerze może okazać się nieprzyjemna, męcząca i mało satysfakcjonująca, a to najprostsza droga do tego, aby porzucić to jakże ciekawe, korzystne dla zdrowia hobby.

Obecnie mamy większą świadomość na temat doboru rowerów oraz ich komponentów, dlatego zazwyczaj dokonujemy dużo lepszych wyborów zakupowych, niż kilkanaście lat temu. Pomocny okazuje się w tej kwestii również internet, gdzie można znaleźć naprawdę dużo cennych porad i wskazówek dotyczących rowerów, ich rodzajów, naprawy, serwisowania i nie tylko. Można skorzystać też z usługi składania roweru na zamówienie, wtedy można mieć pewność, że otrzymujemy sprzęt najwyższej jakości, co więcej dokładnie taki, jaki nas interesuje.

Dodaj komentarz