Rama 14 cali – na jaki wzrost?

Rozmiar roweru bezpośrednio wpływa na wygodę oraz swobodę jazdy. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby właściwie go dopasować. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w stacjonarnym salonie rowerowym. Wykwalifikowana obsługa udzieli niezbędnych wskazówek, dzięki którym znalezienie odpowiedniego wariantu nie będzie żadnym wyzwaniem. Możliwość przetestowania jednośladów stanowi niezaprzeczalną zaletę. Nie trzeba decydować się na zakup „w ciemno”, który może okazać się jedynie zmarnowaniem gotówki. Czasami dopiero po przejechaniu kilku kilometrów okazuje się, że pojazd nie jest w stu procentach zgodny z oczekiwaniami. Właśnie dlatego odradzany jest zakup „na oko”. Nie wiesz, czy rozmiar 14” będzie odpowiedni? Sprawdź poniższe porady!

Kiedy wybrać się do sklepu stacjonarnego?

Rama w rozmiarze 14” nie jest zbyt duża, a więc polecana jest osobom niskim oraz młodzieży, a nawet dzieciom. Metoda dopasowywania jednośladu do wzrostu cieszy się największym zainteresowaniem. Uchodzi ona za uniwersalną, jednak należy uwzględnić, że nie jest ona maksymalnie precyzyjna. W przypadku osób o niestandardowych proporcjach ciała może okazać się, że to inny rozmiar będzie tym najlepszym. W zdecydowanej większości przypadków polecana jest wizyta w punkcie stacjonarnym.

Przetestowanie rowerów dostępnych w sklepie nic nie kosztuje. Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą rozsądnie wybrać pojazd. Ponadto, możliwe jest skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanego sprzedawcy, który posiada nie tylko praktykę, ale również szeroką wiedzę. Nie można powiedzieć, że rozmiar 14 calu zawsze jest identyczny. Należy zwrócić uwagę na budowę oraz geometrię ramy. Jednoślady poszczególnych marek mogą znacząco się różnić, jeśli chodzi o cechy fizyczne.

Wiadomym jest, że osoby, które posiadają wysłużony rower mają ułatwione zadanie. Zwykle wystarczy jedynie sprawdzić oznaczenia znajdujące się ramie. Oczywiście trzeba wiedzieć, że duże znaczenie ma rodzaj pojazdu. Inny rozmiar ramy jest odpowiedni w modelach szosowych, a inny w MTB.

Dobór rozmiaru ramy w warunkach domowych

Nie każdy może udać się do sklepu stacjonarnego po to, aby przymierzyć rower. Wiele osób pragnie dopasować rozmiar ramy w warunkach domowych. Czy jest to możliwe? Teoretycznie tak, jednak należy liczyć się z tym, że otrzymany wynik może okazać się niedokładny. Dylemat mają najczęściej ci, których wzrost jest „granicą” pomiędzy rozmiarami. W takiej sytuacji warto jest skontaktować się ze sprzedawcą, który potrafi określić, czy rozmiarówka wybranych pojazdów nie jest zaniżona/zawyżona. Wbrew pozorom nie jest to rzadkie zjawisko, więc należy być przygotowanym na każdą okoliczność.

Do dyspozycji są gotowe tabele, w których do każdego rozmiaru przypisany jest rekomendowany wzrost. Wiadomym jest, że są to dane uogólnione, a więc nie zawsze sprawdzą się tak samo dobrze. Na uwagę zasługują także kalkulatory, które obliczają optymalny rozmiar ramy. Wystarczy jedynie podać swoje dane. Większość osób dobiera rozmiar pojazdu do wzrostu.

Można jednak spotkać się z opinią, że lepszą opcją jest dopasowanie ramy do długości nóg. Nie można jednoznacznie powiedzieć, która metoda okaże się lepsza w danym przypadku. Bywa tak, że cyklista posiada bardzo długie lub krótkie nogi, a rama 14” okaże się nieodpowiednia. Rozsądniej jest poświęcić trochę więcej czasu, aby udać się do sklepu stacjonarnego. Zakup przez internet wiąże się z dużym prawdopodobieństwem zaistnienia pomyłki.

Dla kogo rama 14”?

Faktem jest, że rama 14” nie jest zbyt duża. Właśnie dlatego wybierają ją nie tylko osoby dorosłe. W przypadku dzieci i młodzieży trzeba uwzględnić, że ich wzrost może dynamicznie się zmieniać.

  • Rama 14” rower MTB: 157-162 cm,
  • Rama 14” rower miejski: poniżej 152 cm,
  • Rama 14” rower trekkingowy: poniżej 152 cm.

W przypadku roweru szosowego najlepszy wariantem wydaje się rama 50 cm (minimalny wzrost to 152 cm). Wybór pojazdów w omawianym rozmiarze nierzadko jest ograniczony. Z tego powodu wielu rowerzystów zagląda do sieci, jednak złożenie zamówienia bez sprawdzenia pojazdu może okazać się niezbyt dobrym pomysłem.

Dodaj komentarz