Na jaki kolor pomalować rower?

Kolor ramy rowerowej to dla wielu osób bardzo istotna kwestia. Nowe rowery często mają ograniczoną kolorystykę, która nie zawsze odpowiada naszym preferencjom. Wówczas rozwiązaniem może być pomalowanie ramy rowerowej według własnego pomysłu. Zarówno samodzielne, jak i profesjonalne malowanie roweru to doskonały sposób na nadanie mu niepowtarzalnego charakteru czy odświeżenie jego wyglądu. Na jaki kolor warto pomalować rower?

Kolor roweru a bezpieczeństwo

Jeśli zależy nam na tym, żeby rower był jak najbardziej widoczny, warto postawić na mocne, intensywne kolory. Wyraziste barwy zapewnią lepszą widoczność nawet w dosyć trudnych i wymagających warunkach atmosferycznych. Najlepiej w tej kwestii sprawdzają się jaskrawe kolory, takie jak chociażby pomarańczowy czy żółty. Oczywiście lepsza widoczność przekłada się na większe bezpieczeństwo na drodze.

W czasie kiepskiej pogody i trudnych warunków świetnie sprawdzają się także wszelkie barwy fluo. Te intensywne kolory są dużo bardziej widoczne niż wszystkie inne kolory naturalne. Dzięki temu jazda nawet w nocy czy podczas mgły rower pozostaje widoczny. Na rynku można kupić wiele zestawów lakierów fluorescencyjnych do roweru, które pozwolą na samodzielne pomalowanie ramy.

Oczywiście barwa roweru to tylko jedna z wielu rzeczy, która przekłada się na widoczność rowerzysty na drodze. Priorytetem w tej kwestii zawsze będą obowiązkowe odblaski i oświetlenie. Natomiast malując ramę na jaskrawą barwę, możemy dodatkowo zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Na pewno taki rower w czasie silnego deszczu będzie dużo bardziej widoczny, niż rower w białym czy czarnym kolorze.

Kolor roweru a płeć

Choć w ostatnim czasie podział na kolory damskie i męskie zdecydowanie zanika, to jednak nadal istnieje kilka barw, które są chętniej wybierane przez panów, albo przez panie. Na pewno rowery w pastelowych kolorach to domena kobiet. Panie bardzo chętnie malują swoje rowery na biel, pudrowy róż, miętę czy kolor pistacjowy. Takie rowery wyglądają bardzo delikatnie, lekko i kobieco.

Wśród pań bardzo popularne są także rowery limonkowe, białe, kremowe, błękitne, czy fioletowe. Najchętniej kolory te wybierają kobiety do rowerów miejskich o retro designu. Mogą być one połączone z osprzętem w kontrastujących kolorach. Wówczas taki rower zyskuje oryginalny i niepowtarzalny charakter. Takie barwy na pewno pozwalają się wyróżnić z tłumu, sprawiają, że rower wygląda pięknie i stylowo. W przypadku damskich rowerów górskich czy rowerów gravel kolorystyka jest bardzo różna. Popularne są zarówno mocne, intensywne, jak i klasyczne, podstawowe barwy.

Istnieje ogólny trend, że rowery damskie malowane są najczęściej na nieco jaśniejsze barwy. Zatem jaki kolor roweru wybierają najczęściej mężczyźni? Panowie bardzo często decydują się na klasyczną czerń, granat, ciemną zieleń czy odcienie szarości. Oczywiście są też bardziej odważne wybory. Dla osób, które lubią eksperymentować z kolorem i chcą by ich rower wyróżniał się na tle innych jednośladów, dostępna jest cała paleta kolorów RAL, zarówno w połysku, macie, czy też z dodatkiem brokatu.

Jak dobrać kolor roweru?

Przy wyborze koloru najlepiej jest kierować się osobistymi preferencjami i nie ulegać chwilowym modom. Rowery mają zazwyczaj służyć na kilka lat, więc sezonowa moda na kolory nie zawsze jest najlepszym kryterium wyboru. Należy także pamiętać o tym, by w miarę możliwości kolor wybierać samodzielnie z wzornika lub za pomocą pomalowanych już ramach. Oczywiście najlepiej jest oglądać kolory w ciągu dnia przy naturalnym świetle.

Czy wybór koloru z wzornika przez Internet to dobry pomysł? To zależy. Jeśli nie oczekujemy identycznego odcienia, a kolor ma po prostu „wpadać” w wybraną barwę, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na takie rozwiązanie. Jednak, jeśli oczekujemy, że wybrany kolor zostanie starannie, niemal identycznie odzwierciedlony na rowerowej ramie, wówczas lepszym rozwiązaniem jest wybranie koloru osobiście.

Warto pamiętać także o tym, że kolor roweru to nie tylko rama. Kolor osprzętu także decyduje o tym, jaki charakter będzie miał rower. Jaki kolor w takim razie powinny mieć dodatki? Możemy zdecydować się na osprzęt w kontrastujących czy też współgrających z ramą barwach. Dowolność jest dość duża. Dodatki w kolorze sprawiają, że jednoślad nabierze oryginalnego charakteru i stanie się jeszcze bardziej spersonalizowany.

Dodaj komentarz