Piasty planetarne – rodzaje piast rowerowych

Piasta biegowa jest chętnie wybierana w przypadku rowerów miejskich. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie zawsze jest to rozwiązanie idealne. Posiada ono zarówno zalety, jak i wady. Nie można także zapomnieć o tym, że każdy cyklista posiada własne odczucia. Osoby, które są w trakcie podejmowania decyzji powinny zapoznać się z poniższymi wskazówkami. Z pewnością będą one stanowić spore wsparcie – szczególnie dla tych, którzy nie posiadają doświadczenia w temacie.

Solidny osprzęt na lata

Wiadome jest, że większość osób pragnie zainwestować w solidny pojazd, który przez długie lata pozostanie w nienaruszonym stanie. Najlepiej, aby był on wytrzymały, a jednocześnie funkcjonalny. Awaryjny osprzęt znacząco zmniejsza wygodę eksploatacji. Właśnie dlatego decyzji zakupowej nie należy podejmować zbyt pochopnie. W dzisiejszych czasach dostępnych jest tak wiele rozwiązań, że znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie, to tylko kwestia czasu. W razie problemów można poprosić o poradę wyspecjalizowanego sprzedawcę sklepu rowerowego. Przydatne informacje można znaleźć również na forach tematycznych.

Nie bez powodu piasty planetarne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. System zmiany biegów jest banalnie prosty, a więc ciężko tutaj o nieprawidłowości. Nie trzeba kręcić korowodem, aby zmienić przełożenie. Można to zrobić podczas postoju, co dla wielu osób jest ogromną zaletą. Dodatkowym atutem jest fakt, że element można z łatwością utrzymać w czystości. Wymiana poszczególnych komponentów także nie jest zbyt trudna, a więc każdy poradzi sobie z tym zadaniem. W wielu przypadkach nie ma nawet konieczności korzystać z usług serwisu rowerowego, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna.

Niestety piasta planetarna jest dość ciężka, co negatywnie wpływa na wagę pojazdu. W dużej mierze wynika to z faktu, że jest ona wykonywana z materiałów o wyższej żywotności. Mogą także pojawić się problemy z dostępnością części zamiennych. Nie jest to więc opcja idealna, która nie posiada żadnych mankamentów. Z wadami piast planetarnych należy się zapoznać jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, tak aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Kilka polecanych marek

Piasty wielobiegowe oferowane są przez wiele różnorodnych marek, a więc osoby bez doświadczenia mogą mieć kłopot z wyborem odpowiedniej. Pewne jest to, że warto postawić na znanego i cenionego producenta, który funkcjonuje w branży od wielu lat. Poniżej przedstawiono kilka sprawdzonych opcji.

1. Sturmey Archer

Omawiana marka już od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Warto także wiedzieć, że konstrukcja trzybiegowej piasty praktycznie nie uległa zmiany od 1902 roku. To najlepsza opcja dla tych, którzy stawiają na tradycyjne, a zarazem niezawodne i przetestowane mechanizmy. Każda piasta wielobiegowa wykonywana jest z najwyższą precyzją. Nie można również nie wspomnieć o materiałach doskonałej jakości, które są mocne i niepodatne na przypadkowe uszkodzenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że serwis jest dość czasochłonny. Dużą ilość małych elementów może stanowić spore wyzwanie podczas ponownego montażu.

2. Sachs/Sram

Oprócz klasycznych piast wielobiegowych w ofercie znajdują się modele dwubiegowe automatyczne. Konstrukcje są relatywnie proste, a zarazem niezawodne. Trzeba podkreślić, że do produkcji stosowane są wyłącznie certyfikowane materiały oraz komponenty, co zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnych usterek. Na specjalną uwagę zasługują wytrzymałe łożyska. Opisywana marka dba o to, aby serwis oferowanych części nie był zbyt skomplikowany. Demontaż oraz ponowny montaż przebiega intuicyjnie.

3. Shimano

Opisywana japońska marka cieszy się w Polsce największym zaufaniem. Wybór piast biegowych jest na tyle szeroki, że znalezienie odpowiedniego wariantu nie będzie stanowić wyzwania. Są one wykonywane z najwyższą rzetelnością, a więc nie ma tutaj mowy nawet o najmniejszych niedociągnięciach. Wielkim plusem piast Shimano jest również dostępność – nie trzeba obawiać się problemów związanych z zakupem. Kłopoty mogą pojawić się jednak podczas serwisu, który wymaga eksperckiej wiedzy. Najrozsądniej skorzystać z usług serwisu rowerowego.

Stosunek jakości do ceny

Niemal każdy producent oferuje wszystkie najpopularniejsze rodzaje piast rowerowych, czyli trzybiegowe, czterobiegowe, pięciobiegowe, siedmiobiegowe, ośmiobiegowe, a nawet jedenastobiegowe. Podczas podejmowania decyzji należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Materiały zastosowane do produkcji powinny cechować się nieprzeciętną wytrzymałością. Liczy się odporność na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Obsługa piasty rowerowej nie może być zbyt skomplikowana. Jej serwis bardzo często wymaga fachowej wiedzy, a więc nie obędzie się bez wizyty w serwisie rowerowym. Z naprawą poradzą sobie jedynie cykliści posiadający specjalistyczną wiedzę, którzy lubią majsterkować. Mogłoby się wydawać, że godna polecenia piasta rowerowe musi kosztować majątek, ale nie jest to prawdą! Modele ze średniej, a nawet niskiej półki cenowej również są warte uwagi.

Dodaj komentarz