Rower single speed – jakie koło do roweru wybrać?

Rower typu single speed cieszy się ogromną popularnością. Brak przerzutek również może oznaczać bezpieczną, a zarazem komfortową jazdę. Trzeba również podkreślić, że prosty mechanizm uchodzi za bezawaryjny, a zarazem żywotni. Nie bez znaczenia jest również niska waga, która wpływa na komfort jazdy. Single speed to także tańszy serwis! W dużej mierze wynika to z faktu, że konserwacja pojazdu nie jest zbyt skomplikowana. Nawet osoby bez doświadczenia mogą sobie poradzić z tym zadaniem. Omawiany jednoślad wydaje się być znakomitą propozycją dla tych, którzy przemieszczają się głównie po płaskich terenach. Podstawą jest jednak dobór odpowiednich kół – jeśli poszukujesz praktycznych wskazówek, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Czy warto zakupić gotowe koła?

Rower szosowy single speed powinien być zwrotny i przyjemny w prowadzeniu. Trzeba mieć świadomość, że nieprawidłowo dobrane koła mogą nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w gotowe koła, które dostępne są w sklepach rowerowych. Trzeba podkreślić, że są one przygotowane do bezpośredniego montażu, co jest ważne dla niejednego cyklisty. Czy taka inwestycja ma sens? W zdecydowanej większości przypadków odpowiedź jest przecząca. Stawiając na najłatwiejsze rozwiązanie można zaoszczędzić czas, a jednocześnie stracić sporą ilość gotówki.

Oczywiście w sprzedaży znajdują się sensowne koła systemowe, które cechują się optymalną wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia. Trzeba jednak uwzględnić, że są one przeznaczone do zastosowań sportowych, co bezpośrednio przekłada się na wyższą cenę zakupu. Nie każdy może pozwolić sobie na taką inwestycję. Minusem jest niska dostępność części zamiennych. Uszkodzona szprycha może stać się ogromnym problemem, którego rozwiązanie będzie trwać minimum kilka dni.

W sieci znajduje się wiele ofert, które zachęcają niskimi cenami. Trzeba jednak mieć świadomość, że podejrzanie tanie koło do single speed jest zwykle niskiej jakości. Najczęściej posiada ono krzywy zaplot, a także wiele innych mankamentów. Wiadomym jest, że osobom bez specjalistycznej wiedzy na temat jednośladów ciężko jest podjąć właściwą decyzję. Lepiej nie ryzykować! Rozsądniej poprosić o poradę specjalistę np. konsultanta ze sklepu rowerowego. Przesadna oszczędność może nieść skutki odwrotne do zamierzonych. Słabe koło nie tylko negatywnie wpływa na wygodę jazdy, ale również jest podatne na uszkodzenia.

Ile kosztuje koło na zamówienie?

Koła do single speed produkowane na zamówienie to prawdziwa gratka dla tych, którzy oczekują pewnej inwestycji. Wbrew pozorom nie jest to opcja wyłącznie dla tych osób z nieograniczonym budżetem. Podstawowy model można zakupić za około 300-400 zł. Należy uwzględnić, że takie koło będzie w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz wymagań. Wykonane z certyfikowanych komponentów pozostanie w nienaruszonym stanie długie lata. Intensywne użytkowanie nie stanowi w tym przypadku żadnego zagrożenia dla konstrukcji.

Koła single speed są narażone na oddziaływanie negatywnych czynników otoczenia. Z tego względu dobrze jest postawić na modele wyposażone w łożyska maszynowe, które zapewniają o wiele wyższą żywotność. Wybierają obręcze należy unikać wysokich stożków. Ważą one dość dużo, a dodatkowo są wrażliwe na boczny wiatr. O wiele lepiej sprawdzają się obręcze kapslowane. Szprychy powinny pochodzić od znanych i cenionych producentów.

Dodaj komentarz