Rowerem przez Olsztyn – najciekawsze trasy rowerowe

Turystyka rowerowa to w ostatnim czasie jedna z najbardziej popularnych form aktywności. Pozwala na aktywne spędzanie czasu wolnego oraz podziwianie przyrody i zabytków kultury. Na rowerze możemy dotrzeć w wiele miejsc, do których osoby zmotoryzowane nie będą miały dostępu. Dlatego też z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie po Polsce jednośladem. W naszym kraju nie brakuje bowiem malowniczych terenów oraz ciekawych miejsc i atrakcji. Bardzo interesujące szlaki rowerowe znajdują się także w Olsztynie oraz w jego bliskich okolicach. Miasto to przyciąga rowerzystów z całej Polski nie tylko ciekawymi trasami, ale także licznymi sportowymi imprezami i inicjatywami. Planujesz wycieczkę rowerową po Olsztynie? Poznaj najbardziej malownicze trasy!

Olsztyn rowerem: Łynostrada – co warto zobaczyć?

Olsztyn to pozycja must have dla wszystkich miłośników rowerowej turystyki. Miasto jest bardzo atrakcyjne turystycznie, w jego obrębie znajdziemy nie tylko piękne parki, rzeki i jeziora, ale także rozliczne zabytki kultury. Miejsce to jest bardzo interesujące, zachwyca turystów nie tylko pięknem zieleni i przyrody, ale także zabytkowymi budowlami i innymi atrakcjami. Olsztyn jest bardzo przyjazny turystom, a z roku na rok jest także coraz lepiej dostosowany dla osób, które chcą zwiedzać go na jednośladzie. Powstają nowe szlaki i ścieżki rowerowe. Olsztyn nazywany jest stolicą Krainy Tysiąca Jezior, ponieważ w granicach administracyjnych miasta leży aż 15 jezior. Przez miasto przepływają także 4 rzeki. Wzdłuż jednej z nich (Łyny) ciągnie się znana trasa rowerowo-spacerowa Łynostrada, która stanowi jedną z największych atrakcji dla rowerzystów. Niemal na całej jej długości możemy znaleźć miejsca, które cieszą nasze oczy. To doskonała propozycja dla miłośników rekreacyjnej jazdy, którzy oprócz terenów zielonych, pragną także zwiedzać okoliczne zabytki. Trasa przebiega bowiem także przez centrum miasta, dlatego też możemy bez problemu np. zjeść obiad w olsztyńskiej restauracji czy napić się kawy.

Poruszając się miejską częścią Łynostrady można podziwiać zachwycający zespół ceglany mostów kolejowych. Są to jedne z najbardziej interesujących mostów, które wybudowano w regionie Warmii i Mazur. Mają one ponad 20m wysokości od wody oraz długość przekraczającą 50 m. Budowle przeżyły dwie wojny światowe, pierwszy most powstał w 1871 r., a drugi wybudowano w roku 1893. Warto wspomnieć o tym, że oba z nich są do dziś wykorzystywane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Piękna architektura mostów oraz niebywały klimat, jaki wprowadzają do krajobrazu, czynią go bardzo dużą atrakcją turystyczną.

Wzdłuż Łynostrady można znaleźć dużo więcej ciekawych i atrakcyjnych miejsc. Trasa doprowadzi nas do najstarszej części Olsztyna, czyli na Stare Miasto. Jeśli poświęcimy chwilę na zwiedzanie okolicy możemy zobaczyć wiele fascynujących zabytków polskiej kultury. Należą do nich m.in. istniejąca od XIV wieku Wysoka Brama, Targ Rybny i Dom Gazety Olsztyńskiej. Na targu można zjeść smaczny obiad w licznych restauracjach, a podczas sezonu zakupić pamiątki na specjalnych straganach. Na Starym Mieście możemy zobaczyć także XIV- wieczna katedrę pw. św. Jakuba, kościół Ewangelicko-Augsburski, Amfiteatr im. Czesława Niemena czy Stary Ratusz. W głównej części Starego Miasta położone są malownicze kamienice, liczne puby i restauracje, które oferują bardzo ciekawą kuchnię i przysmaki. Klimat Starego Miasta jest zaczarowany, w sezonie panuje tu duży ruch, dzięki czemu oferta kulinarna i turystyczna jest bardzo bogata.

Podróżując przez Olsztyn Łynostradą warto także zobaczyć najstarszy stadion lekkoatletyczny w tym mieście, czyli Stadion Leśny. Dużą atrakcję stanowi także Zamek Kapituły Warmińskiej czy Park Centralny. Choć trasa przebiega w obrębie miasta, to jednak pozwala ona także odpocząć od miejskiego gwaru oraz podziwiać bogactwo olsztyńskiej przyrody. Łynostrada to także rozległe tereny zielone, które stwarzają doskonałe warunki do pikników, relaksu, ćwiczeń czy kontemplacji przyrody. Jeśli poczujemy się zmęczeni podróżą, możemy niemal w każdym miejscu zrobić sobie przystanek i odpocząć.

Trasy rowerowe – Olsztyn i okolice

Niewiele osób wie, że jeden z największych w Europie lasów w mieście ma właśnie Olsztyn. Ścieżki rowerowe, które przez niego biegną to zarówno łagodne szlaki, którymi możemy podróżować z całą rodziną, jak i bardziej wymagające trasy, z których chętnie korzystają miłośnicy MTB. Jest to wprost idealne miejsce do jazdy na rowerze. Olsztyński Las Miejski to zielony obszar liczący aż ok. 1400 hektarów, który znajduje się w granicach administracyjnych miasta, w jego północnej części. Co jeszcze mieści się na terenie lasu?

Oprócz kilku szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności w Lesie Miejskim znajdziemy także szlaki piesze oraz tablice edukacyjne, które zawierają informacje na temat historii miejsca lub aktualnego położenie. W lesie znajdziemy także wiele ławek i altan oraz leśnych parkingów, które umożliwią nam chwile relaksu pośród błogiej zieleni. Na terenie lasu położony jest także jeden z największych w kraju Leśnych Parków Linowych.

Warto podkreślić, że fauna i flora odznacza się w tym miejscu bardzo dużą różnorodnością, co czyni tutejsze trasy rowerowe jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Na terenie lasu znajdują się aż 32 bagna oraz wiele pomników przyrody. Las Miejski w Olsztynie stanowi doskonałą ostoję zarówno dla dzikiej zwierzyny, jak i dla wielu gatunków roślin. Występują tu różnorodne gatunki grzybów i roślin, część z nich objęta jest oczywiście ochroną. Obszar lasu zamieszkuje także wiele gatunków chronionych, jak np. ropucha szara czy rzekotka drzewna. W czasie rowerowych tripów w lesie spotkać można także inne zwierzęta jak, np. wiewiórki, łosie czy jelenie. Na terenie lasu możemy usłyszeć śpiew aż 70 gatunków ptaków. Pięknem tutejszej przyrody możemy zachwycać się w czasie jazdy lub na chwilę odstawiając rowery.

Olsztyn to prawdziwy raj dla miłośników rowerów. Jest atrakcyjny dla rowerzystów nie tylko z uwagi na liczne trasy rowerowe, ale także imprezy, które są na jego terenie organizowane. Miłośnicy jazdy na rowerze na pewno odnajdą w tym mieście wiele rozmaitych atrakcji nie tylko na rowerowych szlakach. Miasto zachęca swoich mieszkańców do fizycznej aktywności, a zwłaszcza do jazdy na rowerach. Na jego terenie organizowane są liczne imprezy sportowe oraz inicjatywy, które mają na celu zmobilizować społeczność do aktywnego spędzania czasu. Jednym z takich przedsięwzięć jest np. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który zachęca mieszkańców do pokonywania rowerem określonych dystansów. W ramach akcji „Olsztyn. Aktywnie!” organizowane są także rozmaite tripy oraz maratony rowerowe, które aktywizują i integrują rowerzystów. Niezależnie od tego, czy preferują oni rower górski, szosowy czy rower miejski.

Olsztyn daje także początek kilku dłuższym szlakom rowerowym, które umożliwiają zwiedzanie okolicznych gmin i powiatów. Wsie, które położone są w sąsiedztwie tego miasta zachwycają nie tylko sielankowym krajobrazem, ale także ciszą i wyjątkowym klimatem, którego nie doświadczymy w żadnym innym zakątku Polski. Są to np. szlaki Olsztyn – Klebark Wielki – Gąsiorowo o długości 24 km, czy Olsztyn – Butryny – Nowa Kaletka – Zgniłocha.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych szlaków jest trasa o długości aż 84 km, która przebiega przez następujące miejsca: Olsztyn – Gronity – Naterki – Sząbruk – Unieszewo – Łajsy – Gietrzwałd – Woryty – Worliny – Wynki – Kątno – Stare Jabłonki. Oczywiście jeśli punktem startowym będzie Olsztyn, trasa rowerowa nie musi być pokonana w całości. Niezależnie od odcinka, jaki przejedziemy, warto jest uwzględnić tę trasę w swoich planach, ponieważ jest ona niezwykle malownicza i oferuje piękne ścieżki rowerowe. Jest to zarówno długa, jak i interesująca trasa rowerowa.

Olsztyn z powodzeniem może pretendować do tytułu rowerowej stolicy Polski. Liczne trasy i szlaki rowerowe, które przebiegają zarówno przez miasto, jak i jego okolice pozwalają poznać i podziwiać tutejszą przyrodę oraz kulturę. Wszystkie te trasy sprawiają, że Olsztyn to doskonałe miejsce na rowerową turystykę zarówno dla profesjonalistów, jak również dla amatorów. W większości trasy są łatwe z powodzeniem można pokonywać je rekreacyjnie, a jednocześnie podziwiać walory okolicy, która zachwyca bogactwem przyrody. Wydaje się, że w tym mieście nie ma lepszego środka transportu, niż rowery. Olsztyn oferuje bardzo ciekawe trasy rowerowe, które są przystosowane do jazdy na różnych poziomach trudności, dlatego też każdy rowerzysta bez problemu znajdzie szlak, który najbardziej mu odpowiada. Oprócz tego na powyższych szlakach możemy napotkać także kilka zabytków architektury oraz historycznych miejsc, które dodatkowo uatrakcyjnią podróż.

Szlaki rowerowe na Warmii i Mazurach

Planując wyprawę rowerem po Olsztynie warto pamiętać także o dalszych okolicach miast. Bowiem zarówno sam Olsztyn, jak i pozostałe regiony Warmii i Mazur są bardzo atrakcyjne dla wszystkich miłośników turystyki rowerowej. Warmia, podobnie jak Mazury jest jednym z najciekawszych turystycznie regionów naszego kraju, który szczególnie warto zobaczyć z rowerowej perspektywy. Dlatego, jeśli mamy nieco więcej czasu na naszą rowerową wyprawę, warto go trochę poświęcić na regiony pełne gotyckich zabytków, wielkich jezior oraz pięknych i urokliwych wsi. Tutejsze okolice pozwalają na miłą i relaksującą jazdę w ciszy, spokoju, pośród pięknych krajobrazów i dźwięków natury.
Warmia i Mazury to prawdziwe rowerowe królestwo, okolice te zachwycą nie tylko miłośników jazdy jednośladem, ale także wszystkich miłośników przyrody i bliskiego kontaktu z naturą. Przez te okolice przebiega fragment szlaku Green Velo, czyli jednego z najbardziej osławionych szlaków rowerowych w Polsce. Prowadzi on przez pięć województw położonych we wschodniej części kraju (lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie).

Krajobraz, który się rozpościera się na szlakach rowerowych na Warmii i Mazurach spodoba się każdemu – jeziora, zieleń, leśne zwierzęta, pola uprawne, śpiew ptaków i dobra nawierzchnia. Miłośnicy rowerowych wycieczek znajdą tu wszystko, czego im najbardziej potrzeba. Podróżując trasą Green Velo możemy także podziwiać liczne zabytki, które stanowią ważną część polskiej historii i kultury. Urozmaicony krajobraz, bogata kultura, piękna przyroda sprawiają, że Warmia i Mazury to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów na turystykę rowerową. Aktywność na świeżym powietrzu połączona z zapierającymi dech w piersiach widokami to najlepszy sposób na dobre wykorzystanie urlopu.

Dodaj komentarz