Rowery damskie – jak wybrać komfortową ramę

Zastanawiasz się jak wybrać idealny rower damski? Jednym z najważniejszych elementów w rowerze jest oczywiście jego rama. To od niej finalnie zależy czy jazda na rowerze będzie przyjemna i komfortowa. Odpowiednio dobrany rozmiar ramy ma także duży wpływ na bezpieczeństwo rowerzysty. Dlatego też wybierając idealny rower, warto jest poświęcić jej nieco uwagi. Sprawdź, jak wybrać najlepszą ramę do roweru damskiego.

Ramy do roweru damskiego – ogólna charakterystyka

Z uwagi na budowę ramy, rowery można podzielić na damskie i męskie. Najogólniej rzecz ujmując, różnią się one głównie górną częścią ramy. Rowery damskie posiadają obniżoną górną rurę ramy rowerowej lub nie posiadają jej wcale. Oczywiście nie są to jedyne różnice, a tylko jedna z najbardziej zauważalnych odmienności. Warto pamiętać o tym, że producenci ram rowerowych coraz częściej biorą pod uwagę także budowę ciała kobiety. Oczywiście różni się ona znacznie od sylwetki mężczyzny, co powinno znaleźć także odzwierciedlenie w konstrukcji ram. Jedną z podstawowych różnic, które bierze się pod uwagę jest to, że kobiety mają nieco dłuższe nogi, a zarazem krótszy tułów. Dlatego też rower damka to nie tylko szumna nazwa i marketingowy chwyt.

Dobrze dopasowana rama rowerowa powinna być dobrana od indywidualnej budowy ciała, przez co po prostu rower będzie wygodniejszy. Oprócz tego właściwie dobrana rama gwarantuje także odpowiednią zwrotność i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Nieodpowiednie dobranie rowerowej ramy może powodować szybsze zmęczenie oraz urazy, zwłaszcza wśród kobiet, które często i intensywnie jeżdżą na rowerze. Oczywiście niewłaściwa geometria ramy i jej nieodpowiedni rozmiar skutkują także dużo mniej efektywną jazdą. Dlatego też dobranie odpowiedniej ramy jest priorytetem przy wyborze roweru damskiego.

Warto podkreślić także fakt, że kobiece sylwetki także różnią się między sobą. Dlatego też, nie należy ograniczać się tylko do nazewnictwa. Producenci tworzą rowerowe ramy uwzględniając bardzo ogólną budowę ciała zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Oczywistym jest, że każdy z nas ma inną sylwetkę, która nie zawsze wpisuje się w ogólne statystyki. W wielu przypadkach może zdarzyć się tak, że rower męski będzie dla kobiety dużo bardziej komfortowy, niż klasyczna damka. Oczywiście dotyczy to także panów, nie brakuje mężczyzn, którzy wybierają np. tradycyjne damki do codziennej jazdy po mieście. Dlatego też, jeśli rower, który z nazewnictwa dedykowany jest innej płci, spełnia wszystkie nasze oczekiwania, nie powinniśmy ślepo ulegać sugestiom producenta.

Rama rowerowa – rozmiar

Zatem, jak dobrać ramę do roweru damskiego, aby cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem w czasie jazdy? Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że rama spełni wszystkie nasze oczekiwania i zapewni właściwą wygodę? Przede wszystkim istotne jest to jak duża jest rama rowerowa. Rozmiar ramy jest jednym z podstawowych kryteriów przy jej wyborze. To od niego będzie zależało to czy rama spełni wszystkie swoje funkcje. Oczywiście najlepiej jest sprawdzić go na miejscu w sklepie, wykonując np. jazdę testową. Oprócz tego najczęściej można liczyć na fachową i specjalistyczną pomoc sprzedawcy, co w przypadku amatorów ma szczególne znaczenie.

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, żeby ramę zakupić w sklepie stacjonarnym, oczywiście nie pozostaje nic innego, jak zakup w sklepie internetowym. Na pewno dla zawodowych rowerzystów nie będzie to dużym wyzwaniem, ponieważ większość z nich wie, jak poprawnie czytać wszelkie tabele oraz na jakie parametry zwracać uwagę. Osoby, które takiego zakupu dokonują po raz pierwszy powinny przed zakupem dokonać odpowiednich pomiarów i mnożenia, a następnie zestawić je z tabelkami rozmiarów konkretnego producenta. Sytuacja komplikuje się także, gdy składamy rower samodzielnie. W takim przypadku warto jest także wziąć pod uwagę pozostałe komponent roweru. Priorytetem będzie w tym wypadku wielkość kół. Najbardziej popularne w rowerach damskich będą dwa podstawowe rozmiary – 26 i 28 cali. Warto pamiętać także o tym, że typowe damki wyróżniać się będą zazwyczaj mniejszymi rozmiarami, niż rowery męskie. Takie rozwiązanie pozwala niższym paniom odpowiednio dopasować ramę do swoich potrzeb. Jednak niektóre wysokie panie mogą mieć nieco większy problem ze znalezieniem odpowiedniego rozmiaru w klasycznych damkach. Dlatego też dobrym rozwiązaniem dla nich mogą okazać się rowery przeznaczone dla panów.

Rozmiar ramy jest bardzo istotny i nie warto jest pomijać go w czasie zakupu. Jeśli dokonamy zakupu bez odpowiednich pomiarów i np. wybierzemy zbyt dużą ramę do roweru damskiego możemy spodziewać się mniejszej zwrotności roweru, co w pewnych sytuacjach ma bardzo duże znaczenie. Poza tym na zbyt dużej ramie możemy odczuwać większy dyskomfort i mniej panować nad rowerem. Natomiast za mała rama rowerowa damska, choć wyróżnia się dużą zwrotnością, to jednak może powodować szybkie zmęczenie oraz mniejszy komfort w czasie jazdy.

Każdy rower ma inne przeznaczenie, dlatego też wybierając ramę do roweru damskiego spotkamy się z jej odmienną geometrią. Dobra rama damka powinna być dobrana nie tylko do wzrostu rowerzysty, ale powinna posiadać dogodną długość oraz odpowiedni kąt rury podsiodłowej oraz sterowej. Geometria ramy ma duży wpływ na pozycję jaką będziemy przyjmować podczas jazdy oraz na ogólny charakter roweru.

Szczególnie istotną kwestią jest tu długość roweru. Oczywiście im rama w rowerze będzie dłuższa, tym pozycja ciała będzie bardziej pochylona. Jeśli zależy nam na tym, żeby rama od roweru damskiego zapewniała jak największy komfort i wyprostowaną sylwetkę, warto jest poszukać modelu nieco krótszego. Nieodpowiednia geometria ramy może, podobnie jak jej niewłaściwy rozmiar, przyczyniać się do mniejszej efektywności jazdy oraz przekładać się na mniej komfortową jazdę. Źle dobrana geometria ramy powoduje szybkie zmęczenie oraz zmniejsza kontrolę nad rowerem. Dlatego też jest ona także szczególnie istotna przy wyborze odpowiedniej ramy damskiej.

Rama rowerowa damska – materiał wykonania

Równie istotna kwestią jak rozmiar ramy i jej geometria, jest także materiał z jakiego została wykonana rama rowerowa damska. Najczęściej w rowerach damskich można spotkać ramy wykonane z aluminium lub stali. Każde z nich ma swoich zwolenników, ciężko jednoznacznie ocenić, które rozwiązanie jest lepsze. Ramy stalowe charakteryzują się dużą zdolnością pochłaniania wibracji, dzięki czemu jazda po nierównych nawierzchniach nie będzie stanowiła większego problemu. Oprócz tego wyróżniają się one dużą wytrzymałością oraz są stosunkowo łatwe w naprawie. Na pewno są dużo rzadszym widokiem na ulicach i trasach, niż ramy do roweru damskiego z aluminium. Jeśli zdecydujemy się na ramę stalową możemy być pewni jej długowieczności. Ma jednak także swoje gorsze strony, do których należy jej waga. Stalowa rama będzie dużo cięższa, niż ta wykonana z aluminium.

Ramy aluminiowe to jedne z najbardziej popularnych rozwiązań, w rowerach damskich są one już niejako standardem. Aluminium jest sztywne a oprócz tego dosyć wytrzymałe. Na pewno jego największą zaletą w stosunku do ram wykonanych ze stali, jest to, że jest ono stosunkowo lekkie, dzięki czemu dla wielu kobiet jest to po prostu bardziej komfortowe rozwiązanie. Materiał ten ma jednak także pewne minusy. Jego wadą jest duża sztywność, przez co słabiej pochłania drgania. Żeby jazda rowerem z taką ramą była komfortowa, w wielu wypadkach należy zamontować specjalne amortyzatory, które niwelują ten dyskomfort. Jednak należy wziąć pod uwagę, że ważą one niemało.

Jeśli chodzi o ramy karbonowe to nie jest to zbyt popularne rozwiązanie w rowerach damskich. Oczywiście ich największą zaletą będzie stosunkowo niewielka masa oraz duży komfort. Główną wadą karbonu jest oczywiście jego wysoka cena oraz w przypadku rowerów damskich, stosunkowo niska dostępność.

Rama do roweru damskiego – co jeszcze jest istotne?

Oczywiście rozmiar, geometria i materiał wykonania to priorytet przy wyborze najlepszej ramy do roweru damskiego. Zapewniają one nie tylko dostateczną wygodę, ale zapobiegają też urazom oraz wpływają na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Warto pamiętać także o tym, żeby ramy wyróżniały się dobrą jakością oraz po prostu nam się podobały.

Dodaj komentarz