Zastanawiasz się czym charakteryzują się rowery szosowe i triathlonowe? Czym kierować się przy zakupie takich rowerów i jak wybrać najlepsze z nich? Rower szosowy daje na pewno większą uniwersalność, pozwala zarówno na pokonywanie dłuższych tras, jak i wykonywanie intensywnych treningów. Jeśli jesteś początkującym triathlonistą może początkowo okazać się on lepszym rozwiązaniem. Jednak jeśli o triathlonie myślisz poważnie, warto wybrać mocny i aerodynamiczny rower triathlonowy. Sprawdź czym charakteryzuje się każdy z nich.
Szosa – rowery. Jak wybrać dobry rower szosowy?
Rowery szosowe z założenia przeznaczone są do osiągania dużych prędkości na utwardzonych drogach czy szutrze. Korzystają z nich zarówno nie tylko początkujący kolarze, profesjonaliści, jak i miłośnicy jazdy rekreacyjnej, którzy cenią sobie jazdę z dużą prędkością. Żeby jednoślad mógł osiągać odpowiednie prędkości ważne jest, żeby wyróżniał się przede wszystkim jak najniższą masą. Im rower lżejszy, tym możliwe będzie uzyskanie większej prędkości przy mniejszym wysiłku.
Dlatego też pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze roweru na szosę jest rama. W przypadku rowerów szosowych bardzo dobrze sprawdzają się ramy, które zostały wykonane z karbonu. Oprócz tego, że są one stosunkowo lekkie, to wyróżnia je także duża sztywność oraz dobre właściwości amortyzujące. Wszystko to sprawia, że rowery szosowe z ramą z włókna węglowego pozwalają na osiąganie imponujących prędkości przy zachowaniu dużego komfortu jazdy.
Oczywiście, jeśli nie zależy nam na ściganiu, dobrym rozwiązaniem mogą być także ramy wykonane z aluminium. Choć są one stosunkowo cięższe od ram karbonowych, to jednak przy amatorskiej jeździe lepszym rozwiązaniem może być wybranie ramy aluminiowej, a zaoszczędzone pieniądze lepiej jest czasem zainwestować w lepszej jakości osprzęt.
Zastanawiasz się, jaki rower wybrać? Istotną kwestią jest także długość ramy do roweru szosowego. Najlepiej oczywiście, żeby była ona dobrana do naszego wzrostu, dzięki czemu będzie możliwe utrzymanie właściwej pozycji ciała. Na pewno osoby, które kupują kolejny rower szosowy nie będą miały większych problemów z wybraniem odpowiedniej wielkości ramy. W przypadku amatorów najlepszym rozwiązaniem wydaje się wizyta w sklepie i jazda próbna, która pozwoli ocenić czy rama jest optymalnie dopasowana do sylwetki rowerzysty. Jak zatem wybrać najlepszy rower? Szosa to nie tylko propozycja na wyścigi. Jeśli nie planujemy bardzo szybkiej jazdy, a zależy nam na większym komforcie dobrze sprawdzi się rower wyposażony w krótszą rurę górną. Do sportowej jazdy natomiast najlepiej sprawdzą się rowery szosowe z długą rurą, dzięki której pozycja kolarza jest bardziej aerodynamiczna.
Masa będzie istotna nie tylko przy wyborze idealnej ramy. Również w przypadku kół odgrywa ona istotną rolą. Lżejsze koła będą stwarzać mniejszy opór, przez co będziemy mogli szybciej się rozpędzać. Oczywiście powinny być one także dosyć wytrzymałe, ponieważ na polskich drogach możemy spodziewać się wielu niespodzianek. W przypadku rowerów szosowych warto jest rozważyć system bezdętkowy, dzięki któremu znacznie ograniczymy ryzyko złapania gumy. Oprócz tego niewątpliwą zaletą tego rozwiązania są także niższe opory oraz dużo większy komfort jazdy.
Pozostałe komponenty roweru szosowego powinny być zoptymalizowane pod kątem naszych indywidualnych potrzeb, tak żeby jazda na rowerze była nie tylko szybka i sprawna, ale także jak najbardziej komfortowa. Oprócz tego ważny jest także dobry osprzęt, który powinien być dobrany odpowiednio do stylu jazdy. Jeśli planujemy agresywną, sportową jazdę będziemy potrzebować nieco innego osprzętu, niż w przypadku jazdy po szosie w calach bardziej rekreacyjnych.
Czym charakteryzuje się dobry rower na triatlon?
Rowery, które są dedykowane do triathlonu, z założenia są nieco szybsze od tradycyjnych szosówek. Jednak nieco trudniej jest prowadzić rower triathlonowy np. na zawiłych, krętych trasach. Charakteryzują się one nieco krótszą ramą, co sprawia, że jazda na nich pozwala na zachowanie wygodniejszej pozycji i lepszej aerodynamiki.
Oczywiście w przypadku rowerów triathlonowych, podobnie jak w szosówkach, waga jest jedna z najważniejszych rzeczy, która wpływa na osiągane wyniki i prędkości. Dlatego też w większości typowych rowerów do triathlonu najlepiej sprawdzają się komponenty karbonowe. W tym przypadku chodzi nie tylko o ramy wykonane z karbonu. Dobrze jest zainwestować także w koła karbonowe. Oczywiście nie jest to mały wydatek, jednak jeśli planujemy wykorzystywać rower do celów profesjonalnych, może okazać się to jedną z najważniejszych kwestii. Niska waga przekłada się na aerodynamikę. Konstrukcja obręczy, która została wykonana z włókna węglowego przyczynia się do uzyskania lepszego przyspieszenia. Oprócz tego karbon jest także bardzo wytrzymały i zapewnia komfortową jazdę. Warto pamiętać o tym, że opony w rowerach triathlonowych powinny być pozbawione bieżnika.
Wybór pozostałych komponentów to kwestia bardzo indywidualna, zależy głównie od naszych preferencji i oczekiwań. Rower na thriatlon przeznaczony jest do jazdy na czas, dlatego dedykowany jest raczej dla profesjonalistów oraz na specjalnie potrzeby wyścigów triathlonowych.