Mycie roweru – czym i jak myć rower?

Wiosenna aura z pewnością sprzyja rowerowym eskapadom i rodzinnym wycieczkom. Jeśli chcemy, by nasz jednoślad służył nam przez kilka sezonów, warto o niego odpowiednio zadbać. I tu pojawia się pytanie. Jak myć rower i czy należy go czyścić po każdej wyprawie?

Zapewne ilu właścicieli jednośladów, tyle znajdzie się odpowiedzi. Z pewnością dla części rowerzystów czyszczenie pojazdu wiąże się z trudami i przykrą koniecznością. Bo jak myć rower zaopatrzony w drobne elementy, by służył nam przez długie lata, a jego poszczególne części sprawowały się bez zarzutu?

Czym czyścić rower?

Jedno możemy powiedzieć śmiało. Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja naszych jednośladów zapewni nam nie tylko komfort użytkowania, ale także bezpieczeństwo na drodze. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czym myć rower, czy można go zanurzyć w wodzie lub potraktować myjką ciśnieniową, podpowiadamy. I choć na rynku dostępne są różnego rodzaju specjalne pianki do mycia i konserwacji rowerów, nie mniej jednak doskonałym

i ekonomicznym rozwiązaniem jest zwykły płyn do mycia naczyń i woda. Do mycia jednośladu przyda Ci się również szczotka i ściereczki. To, czego z pewnością warto unikać w przypadku konserwacji, to WD 40. Ten silny środek nie tylko wypłukuje smary, ale może również zatłuścić hamulce i napęd.

Jak umyć rower?

Mam już rozrobiony w wodzie płyn do mycia naczyń, mam ściereczki i szczotki. Co teraz? Czy warto postawić na szybkość działania, czy dokładność? Obie szkoły są dobre. Jeśli jednak dysponujesz wolnym czasem, warto poświęcić godzinę lub dwie na dokładne wypucowanie jednośladu. Jak zatem czyścić rower? Z pewnością jedną rzeczą, którą omijamy szerokim łukiem, jest zanurzanie całego roweru w wodzie. Taki szybki sposób na oczyszczenie pojazdu z zabłocenia, może przysporzyć nam wiele kłopotów i narazić nas na spore wydatki. Pamiętajmy, że rower posiada wiele drobnych części, które możemy przez nieuwagę zalać lub najzwyczajniej w świcie uszkodzić. Jak zatem czyścić rower i jego poszczególne elementy?

Mycie roweru – hamulce i amortyzatory

Każdy z tych elementów wymaga od nas bardzo dużej dbałości o ich czystość. Po każdej przejażdżce warto z pewnością przetrzeć ściereczką amortyzatory. W przypadku, kiedy pod wpływem zanieczyszczeń smar lub olej zamienią się w pastę ścierną, koniecznym będzie również rozebranie amortyzatorów i ich samodzielnie oczyszczenie. Jeśli jesteś noga i kompletnie nie wiesz nic na temat rowerów, z pewnością warto skorzystać z pomocy serwisu.

W przypadku tych części pojazdu unikaj środków chemicznych, szczególnie ropopochodnych. Środki te mogą wchodzić w reakcje z klockami hamulcowymi i gumami opon.

Jak czyścić rower i jego napęd?

O ile częściowe wyposażenie roweru możemy przetrzeć środkiem z wodą, o tyle w przypadku napędu, jak i kierownicy rowerowej warto ilość zużytej wody ograniczyć do minimum. Dlaczego? Nadmiar wody użytej podczas pielęgnacji jednośladu może dostać się do łożysk lub bębenka, powodując tym samym ich uszkodzenie. Zarówno w przypadku napędu, czyli kasetki, przerzutki i mechanizmu korbowego, jak i kierownicy zaleca się specjalne preparaty przeznaczone do ich pielęgnacji. A tradycyjną ściereczkę warto zastąpić szczotką z długim włosiem umożliwiającą dotarcie do każdego zakamarka mechanizmu napędu.

Czy można myć rower karcherem?

To pytanie, które z pewnością często kołacze się w głowie przeciętnego rowerzysty. Szybki umycie roweru pod ciśnieniem, z pewnością ograniczy czas poświęcony na pielęgnację do roweru do minimum. Czy jednak warto sięgnąć po popularny karcher? Czy ta forma mycia roweru jest dla niego bezpieczna? I tak i nie. Z pewnością mocny strumień wody z myjki ciśnieniowej doskonale oczyści opony, obręcze, ramię roweru czy łańcuch. Z kolei w przypadku pedałów, piast i suportów, pomimo zabezpieczeń, jakie posiadają, warto zminimalizować wysokość ciśnienia, Zbyt silny strumień wody może przebić się przez i zabezpieczenia powodując ich uszkodzenia. To z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami naprawy. Jeśli już zdecydujesz się na szybkie mycie roweru karcherem, koniecznie oczyść i osusz go po myciu. Pamiętaj również o naoliwieniu łańcucha.

Gdzie umyć rower?

Czy rower umyć w domu? Na podwórku? A może w myjni samochodowej? Wszystko zależy od tego, jakie możliwości mamy do dyspozycji. Z pewnością miejscem, w którym powinnyśmy unikać mycia roweru, jest nasze mieszkanie. W przypadku czyszczenia roweru na podwórzu koniecznie zadbajmy o czyste podłoże. Doskonałym zabezpieczeniem może być folia rozłożona pod rowerem. Takie zabezpieczenie pozwoli uchronić drobne części jednośladu przed zanieczyszczeniem ziemią lub piaskiem. Jeśli z kolei jesteś miłośnikiem szybkiej pielęgnacji, postaw na myjkę. Pamiętaj jednak o odpowiednim zabezpieczeniu poszczególnych elementów roweru. I tu pojawia się kolejne pytanie. Czy po każdej przejażdżce powinniśmy dokładnie czyścić rower? Oczywiście, że nie. Jeśli twój jednoślad po wyprawie jest tylko zakurzony, oczyść go wilgotną ściereczką. Jeśli jednak jeździłeś w deszczowy dzień i po błotnistym terenie, koniecznie oczyść najpierw jednoślad z błota, a następnie drugą, czystą ściereczką usuń pozostałości. Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu wgłębień i małych elementów. Nie zapomnij o łańcuchu.

Gdzie umyć rower w Warszawie?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie umyć rower w Warszawie, już podpowiadamy. Z pewnością możesz skorzystać z myjni samochodowych. Jeśli jednak stawiasz na dokładną pielęgnację postaw na czyszczenie roweru przed domem. Co prawda jest to proces czasochłonny, jednak jak najbardziej ekonomiczny, ponieważ jedynym sprzętem, jaki potrzebujesz, jest woda, płyn do mycia naczyń, ściereczki i szczotka z długim włosiem. Jeśli jednak nie masz czasu na pielęgnację jednośladu, rozwiązaniem mogą być serwisy, w których nie tylko skorzystasz z czyszczenia roweru, ale też z jego przeglądu i konserwacji. Nie wiesz kompletnie, gdzie szukać pomocy, koniecznie przejrzyj fora tematyczne. Dzięki systematycznym zabiegom, systematycznej pielęgnacji nasz jednoślad posłuży nam przez przynajmniej kilka sezonów.

Dodaj komentarz