Jaki rower trekkingowy do 5000 zł wybrać?

Szukasz roweru trekkingowego do 5000 zł? Wariantów jest naprawdę dużo. Rowery w tym budżecie to najczęściej sprzęty wysokiej klasy, które pozwolą Ci cieszyć się nimi zarówno w mieście, jak i poza nim. Rowery trekkingowe są bardzo uniwersalne, a taki budżet pozwala znaleźć naprawdę niezły sprzęt. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Na co można liczyć w rowerze trekkingowym do 5000 zł?

W tym budżecie na pewno znajdziesz solidny, wytrzymały rower, który pokona z Tobą rozliczne trasy. W tym wypadku warto przy zakupie wziąć pod uwagę markę, wygląd, komponenty i specyfikację. W tej cenie nadal najczęściej spotkasz się z ramami aluminiowymi. Ramy karbonowe w budżecie do 5000 zł w rowerach trekkingowych możesz znaleźć często na posezonowych wyprzedażach. Natomiast ramy aluminiowe są także dobrą propozycją, są stosunkowo lekkie i wytrzymałe, odporne na wilgoć.

Dobry rower trekkingowy za 5000 zł może już posiadać porządne hydrauliczne hamulce tarczowe i typowy, dobrej jakości osprzęt. W większości modeli możesz liczyć na dobry napęd z manetkami i kasetą, który pozwoli Ci w pełni wykorzystać potencjał pracy nóg oraz dopasować przełożenia. Sprzęt w tej cenie sprawdzi się w niemal każdych warunkach – podczas krótkiej przejażdżki ze znajomymi, dojazdu do pracy lub na uczelnię, w czasie kilkudniowej wyprawy czy wycieczki krajoznawczej.

Rowery trekkingowe – najważniejsze komponenty

Niezależnie od tego, jaki budżet posiadasz, musisz pamiętać o tym, że źle dobrany rower nie spełni swojego przeznaczenia. Nawet najdroższy model roweru trekkingowego nie zapewni Ci odpowiedniego komfortu, jeśli rama będzie nieodpowiednio dobrana do twojego wzrostu. Ważna jest jej geometria. Możesz wybrać wersję męską z poziomą, lekko opadającą górną rurą lub wersję damską z wyraźnie obniżoną rurą. Oprócz geometrii musisz wybrać odpowiedni rozmiar. Możesz to zrobić przy pomocy tabeli rozmiarów producenta, za pomocą wewnętrznej długości nogi lub po prostu pod okiem doświadczonego sprzedawcy w sklepie.

Zastanawiasz się, jaki rower trekkingowy do 5000 zł kupić? Zwróć uwagę na odpowiednią amortyzację oraz odpowiednio dobrane koła. Najczęściej spotkasz się z kołami o średnicy 28 cali z oponami, które mają między 35 a 50 mm szerokości. Rowery trekkingowe posiadają szersze felgi i opony, niż rowery miejskie i szosowe. Także kierownica powinna być dobrana do Twoich potrzeb, do wyboru masz tradycyjną jaskółkę lub wielopozycyjną kierownicą trekkingową, czyli tak zwany  motylek.

Dodatkowe wyposażenie roweru trekkingowego

W tym budżecie możesz liczyć na to, że rower będzie, chociaż częściowo wyposażony. Na pewno do najpotrzebniejszych akcesoriów należeć będzie dzwonek, światła, światła odblaskowe i kask. Wpływają one nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na Twoje bezpieczeństwo. Oprócz tego podstawowego wyposażenia warto także zwrócić uwagę na inne przydatne akcesoria, które mogą posłużyć ci w długich i wymagających trasach. Należą do nich:

  • bagażnik – zarówno krótka, jak i długa przejażdżka rowerowa będzie czasem wymagać od Ciebie zabrania choćby niewielkiego bagażu. Podczas kilkudniowych wypraw bagażnik umożliwi Ci spakowanie większej ilości rzeczy
  • pompka – do tego akcesorium nie trzeba chyba nikogo przekonywać, potrzebna jest w zasadzie zawsze i wszędzie, dlatego też dobrze mieć ją na stałym rowerowym wyposażeniu
  • multitool rowerowy – sporadyczne awarie i drobne naprawy są wpisane w jazdę rowerem.  Multitool rowerowy będzie pomocny np., jeśli poluzowała się jakaś śruba lub przebiła się opona. Jest to podręczny zestaw narzędzi. Dzięki temu, że jest bardzo kompaktowy nie zajmuje wiele miejsca, a pozwala na dokonanie naprawy przy nagłej awarii
  • kufry, torby i sakwy – są bardzo częstym elementem wyposażenia rowerów trekkingowych. Torby umożliwiają bezpieczne przewożenie np. narzędzi rowerowych czy innych drobnych przedmiotów. Sakwy są podstawowym wyposażeniem rowerów turystycznych

Jakie zapięcie rowerowe do roweru trekkingowego za 5000 zł?

Jeśli często podróżujesz rowerem warto jest wyposażyć go w dobre zapięcie. Słabe zapięcia da się przeciąć zaledwie w ciągu kilku sekund. W zasadzie chronią one tylko bardziej przed przypadkowymi złodziejami, którzy akurat nie posiadają sprzętu, umożliwiającego kradzież. Jeśli wyruszasz w dalekie wyprawy i planujesz nocleg w nieznanych miejscach, dobrze żebyś miał ze sobą solidne rowerowe zapięcie. Tylko ono zabezpieczy odpowiednio Twój sprzęt przed kradzieżą. Jeśli posiadasz dobry rower, nie warto jest oszczędzać na rowerowych zapięciach.

Dodaj komentarz