Jak dobrać rower do wzrostu?

To ciekawe, że wybierając w sklepie nowy rower, zwracamy uwagę na wiele różnych szczegółów dotyczących specyfikacji i możliwości, jakie daje, a tak mało uwagi poświęcamy na dobór odpowiedniego rozmiaru do naszego wzrostu. O tym, jaki rozmiar roweru ostatecznie kupimy, najczęściej decyduje szybka „przymiarka”, polegająca na sprawdzeniu, czy nie uderzamy kolanami w kierownicę, resztę traktujemy po macoszemu, w końcu „przecież siodełka są regulowane”. I nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie fakt, że źle dobranym rozmiarem roweru możemy zrobić sobie krzywdę, a już na pewno nabawić się bólu pleców, na przykład od nadmiernego garbienia się, jeśli rower po kilku dniach użytkowania okaże się nieco dla nas za mały. Wybierając rower, dobrze jest wcześniej sprawdzić tabele rozmiarów poszczególnych typów rowerów względem wzrostu.

Co składa się na rozmiar roweru?

O rozmiarze roweru decydują poszczególne jego elementy. Przede wszystkim długość ramy. Nie bez znaczenia jest także rozmiar wspornika kierownicy oraz położenie siodełka. Bardzo ważne są również rozmiary kół i najczęściej wyrażane są one w calach (przypomnijmy, że jeden cal równa się długości 2,54 centymetra). Dokonując zakupu roweru w sklepie stacjonarnym, można poprosić doświadczonego pracownika o poradę, jak dobrać rozmiar roweru do wzrostu.

Przydatne tabele pomagające dobrać rozmiar roweru do wzrostu

Różne rodzaje rowerów różnią się wymiarami ramy i ich dopasowaniem do wzrostu. Choć podane w tabelach wartości stanowią pewnego rodzaju uogólnienie, to przed wybraniem się na zakupy warto wiedzieć już, na jaki rower zwrócić uwagę, ewentualnie przymierzyć, czy rzeczywiście do nas pasuje. Rozmiar roweru a wzrost mają znaczenie.

Tabela rozmiarów roweru MTB (Mountain Terrain Bike), czyli roweru górskiego. Poleca się je osobom, które planują wyprawy po trudnych terenach – nie tylko górskich. Sprawdzą się na leśnych szlakach, czy też drogach pełnych kamieni.

Wielkość ramy (wyrażona w calach)Wzrost
13″152 – 157 cm
14″157 – 162 cm
15″162 – 167 cm
16″167 – 174 cm
17″174 – 179 cm
18″179 – 184 cm
19″184 – 188 cm
20″184 – 188 cm
21″więcej

Tabela rozmiarów roweru miejskiego oraz roweru trekkingowego. Te dwa modele są bardzo często wybierane. Na miejski decydują się osoby, które lubią wygodne rowery, bogate w dodatkowe akcesoria ułatwiające codzienne poruszanie się tym środkiem transportu. Charakterystyczna rama sprawia, że plecy kierowcy są wyprostowane. Natomiast rower trekkingowy będzie idealny dla osób, które lubią długie wyprawy oraz sprzęt, którym można jeździć dosyć szybko. Dzięki rozbudowanym przerzutkom łatwo dopasować wysiłek, jaki jesteśmy w stanie włożyć w pokonanie trasy.

Wielkość ramy (cale)Wzrost (cm)
15″152 – 162 cm
16″162 – 167 cm
17″167 – 172 cm
18″172 – 175 cm
19″175-178 cm
20″178 – 182 cm
21″182 – 187 cm

Tabela rozmiarów roweru szosowego, charakteryzującego się lekką konstrukcją ramy. W tego rodzaju rowerze jest ona naprawdę cienka, co pomaga osiągać duże prędkości podczas jazdy. Sprawdza się do jazdy po twardej nawierzchni.

Wielkość ramyWzrost (cm)
50 cm152 – 162 cm
52 cm162 – 167 cm
53 cm167 – 172 cm
54 cm172 – 175 cm
55 cm175-178 cm
56 cm178 – 182 cm
57 cm182 – 187 cm

Czy powyższe tabele są wiarygodne?

Powyższe tabele mają na celu przybliżenie jaki rower, a właściwie jaki rozmiar rowerowej ramy pasuje do konkretnego wzrostu. Są to wartości, które jedynie nakreślają, na jakie długości ram zwrócić uwagę, gdy wybierzemy się do sklepu, innymi słowy, jaki rozmiar roweru do wzrostu należy dobrać, aby służył nam on przez długie lata. Pamiętajmy, że jazda na rowerze ma wiele zalet. Korzystnie wpływa na spalanie kalorii, bywa zbawienna dla zdrowia kręgosłupa oraz stawów kolanowych. To dużo bezpieczniejszy sposób na trening niż bieganie (w szczególności dla osób borykających się z nadwagą). Dlatego właśnie rower musi być odpowiednio dobrany. Dopasowany rozmiar roweru do wzrostu ma ogromne znaczenie podczas codziennego użytkowania tego sprzętu. Powyższe tabele, choć mają charakter informacyjny i lepiej jest w praktyce dopasować pojazd do swojego ciała, to pokazują, jaki rower do wzrostu jest zalecany.

Wady źle dobranego rozmiaru roweru do wzrostu

W jeździe na rowerze chodzi o to, by oprócz dobroczynnego działania na ogóle zdrowie, kondycję i samopoczucie, przynosiła wiele satysfakcji i była po prostu czasem przyjemnie spędzonym z przyjaciółmi bądź samotnie. Aby tak właśnie było, konieczne jest dobre dopasowanie roweru do wzrostu osoby na nim jeżdżącej. W innym wypadku – czy będziemy mieli motywację do rezygnacji z komunikacji miejskiej lub samochodu właśnie na rzecz roweru, jeżeli nie będzie on dla nas wygodny? Rower, który jest za duży lub za mały, nie sprzyja przyjęciu prawidłowej pozycji podczas jazdy, a na dłuższych trasach staje się to naprawdę uciążliwe, o ile nie bolesne. Borykając się ze zbyt małym rowerem, można próbować podwyższyć siodełko lub kierownicę – zawsze jest to jakaś metoda, gorzej z rowerem o wiele za dużym. Dlatego zawsze warto wybierać idealny do swojego wzrostu i cieszyć się nim w każdych warunkach.

Dodaj komentarz