Rama 17 cali – na jaki wzrost?

Aby korzystanie z roweru było satysfakcjonujące, komfortowe i przyjemnie, rozmiar sprzętu musi być dostosowany do wzrostu. Wybierając się do sklepu po nowy rower, warto wcześniej sprawdzić, jaki będzie dla nas najlepszy. W internecie łatwo można znaleźć tabele z rozmiarami kół oraz ram dostosowane właśnie do wzrostu. Każda z tabel dotyczy innego rodzaju roweru – inne wymiary będzie miał rower szosowy, inne miejski. Zatem jeśli wiemy, jaki typ roweru nas interesuje, przeanalizujmy dokładnie tabele i idąc na zakupy, będziemy mieli spore ułatwienie w szukaniu odpowiedniego. Co ważne, nie należy zapominać o przymierzeniu roweru na żywo. Tabela tabelą, wymiary wymiarami, ale ostatecznie do nasza wygoda i komfort po tym, jak usiądziemy na siodełku i przejedziemy się kawałek, ma znaczenie. W końcu dla wielu z nas inwestycja w nowy rower jest nawet na kilka lat, więc jeśli chcemy korzystać z niego niemal codziennie przez następne długie miesiące, musimy zyskać pewność, że sprzęt jest w pełni do nas dostosowany. Sprzedawca z całą pewnością posłuży radą, co do wyboru roweru. Często kupowanym modelem jest rower z ramą o długości 17 cali. Na jaki wzrost poleca się zakupić ten pojazd?

Wszystko zależy od roweru

Jak już zostało wspomniane, rama 17 cali jest często wybierana, ale… dużo zależy od modelu roweru. Siedemnastka będzie pasowała do innych wzrostów w zależności od rodzaju roweru. W rowerze górskim, tak zwanym MTB, dostosowanym do jazdy po nierównych, często trudnych terenach (górskich i nie tylko) rama o rozmiarze 17 cali jest dostosowana do osób o wzroście mieszczącym się w przedziale od 174 do 179 centymetrów. Przy rowerach miejskich i trekkingowych wielkość ramy wyrażona w siedemnastu calach jest odpowiednia dla osób mierzących od 162 do 167 centymetrów wzrostu. To tylko przykłady przełożenia długości ramy na wzrost, jeszcze inne wytyczne będą na przykład do roweru szosowego. Mimo wszystko podane wymiary mają charakter ogólny, nie są stu procentowym wyznacznikiem tego, jaki rower powinniśmy kupić. Podstawą zawsze jest przymierzenie roweru, jazda próbna, ocena, czy czujemy się na nim wygodnie i nic nam nie przeszkadza.

Nieprawidłowe dobranie ramy – jakie są tego skutki?

Rozmiar ramy w odniesieniu do wzrostu naprawdę ma niebagatelne znaczenie. Źle dobrany rozmiar to nie tylko brak komfortu podczas jazdy. Niesie to także inne konsekwencje, niekoniecznie pozytywne dla naszego zdrowia i poprawnej postawy. Długa jazda rowerem w nieodpowiedniej pozycji wiąże się z szybszym przemęczeniem, a nawet urazami. Narażone są na przykład nasze nadgarstki. Zły rozmiar roweru równa się słabej efektywności jazdy. A wszystko przez niedostosowane przeniesienie siły mięśni na napęd. Mogą wystąpić także problemy ze sterowaniem, czego skutkiem niestety może być nawet pewnego rodzaju zagrożenie drogowe. Zbyt mała rama w odniesieniu do wzrostu zmniejsza komfort jazdy, nawet na prostym terenie. Natomiast zbyt duża rama w stosunku do wzrostu kierowcy roweru wiąże się ze zmniejszeniem zwrotności w terenie nieco trudniejszym. Jak się okazuje, odpowiedni rozmiar roweru to podstawa komfortowej i – co ważne – bezpiecznej jazdy.

Nie tylko wzrost się liczy

Kupując rower z ramą 17 cali, zwykle kierujemy się wzrostem. I tu kłania się mierzenie roweru, ponieważ wiemy, że proponowane w tabelach parametry są pewnym uogólnieniem. Każde ciało jest inne, różni się przede wszystkim proporcjami. Osoby o tym samym wzroście mogą mieć dłuższe lub krótsze nogi, a to oznacza, że nie zawsze proponowany rozmiar ramy będzie dobry dla obu tych osób. Idąc tym tropem, oprócz brania pod uwagę wzrostu, należy dokonać także pomiaru przekroku. Same ramy także różnią się od siebie geometrią. Nasze pomiary i założenia stanowią tylko pewnego rodzaju punkt wyjścia przy szukaniu dobrego roweru. Ostateczną decyzję i tak należy podjąć dopiero po przymiarkach. Wówczas zyskamy pewność czy na przykład rama 17 cali jest dla nas, czy może jednak inna sprawdzi się lepiej i będzie wygodniejsza.

Dodaj komentarz