Rama 16 cali – na jaki wzrost?

Rowery z ramą 16” wybierane są przede wszystkim przez osoby średniego wzrostu. Ważne jest, aby decyzja zakupowa została podjęta rozsądnie. Dobór odpowiedniego rozmiaru pojazdu nie jest prosty. Właśnie dlatego w zdecydowanej większości przypadków rekomendowana jest wizyta w salonie stacjonarnym. Czasami lepiej poświęcić nieco więcej czasu na szukanie jednośladu, a mieć pewność, że będzie on w stu procentach przystosowany do osobistych preferencji. Z tym zadaniem można poradzić sobie samodzielnie, jednak w przypadku wątpliwości warto jest skorzystać z porady eksperta. To najrozsądniejsza opcja dla tych, którzy chcą rozsądnie ulokować gotówkę.

Czy rower trzeba przetestować przed zakupem?

Niektórym osobom wydaje się, że rower można dopasować „na oko”. Faktem jest, że w wielu przypadkach nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy. Dopiero po zakupie i pokonaniu pierwszych tras może okazać się, że prowadzenie jednośladu jest prawdziwą udręką. Lepiej nie ryzykować! Przetestowanie „dwóch kółek” nic nie kosztuje, a może uchronić przed zmarnowaniem gotówki. Wystarczy jedynie udać się do dobrze wyposażonego salonu rowerowego, który zapewnia szeroki wybór pojazdów.

Możliwość sprawdzenia kilku różnych rowerów oraz rozmiarów jest sporym udogodnieniem. Nie trzeba zastanawiać się, jaki pojazd będzie najlepszym wyborem. Nie każdy wie, że ten sam rozmiar może nieco się różnić, ponieważ nie wszyscy producenci stosują się do ogólnej rozmiarówki. Przeglądając jednoślady w sieci należy sprawdzać specyfikację. W sklepie stacjonarnym dobrze jest poprosić o poradę sprzedawcę, który z pewnością udzieli niezbędnych informacji.

Wizyta w sklepie stacjonarnym nie jest stratą czasu, nawet jeśli nie zakończy się ona zakupem! Niezaprzeczalnym atutem jest możliwość rozmowy z kompetentną osobą, która pasjonuje się tematem. Warunek jest jeden – należy postawić na renomowany sklep, który posiada pozytywne oceny klientów. Tylko wtedy można mieć pewność, że standard obsługi znajduje się na satysfakcjonującym poziomie.

Idealny rozmiar ramy, czyli jaki?

Zastanawiasz się, czy istnieje idealny rozmiar ramy? Tak, jednak podczas zakupu pojazdu należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Podstawą jest to, aby pojazd był komfortowy oraz wygodny w prowadzeniu. Jest to istotne nie tylko dla profesjonalnych cyklistów, ale również amatorów, którzy przemieszczają się głównie po mieście. Największe znaczenie ma wzrost, jednak nie można powiedzieć, że jest to jedyny wyznacznik. Nierzadko kluczowa okazuje się długość nóg rowerzysty. Nie każdy posiada proporcjonalną sylwetkę, co nieco utrudnia dopasowanie „dwóch kółek”.

Trzeba wiedzieć, że ogromną rolę odgrywa również geometria ramy, która w niemal każdym przypadku jest inna. Właśnie dlatego nie należy sztywno trzymać się ogólnych wartości, które powinny stanowić jedynie punkt początkowy. W zależności od rodzaju jednośladu cyklista przyjmuje inną pozycję. W rowerach miejskich i codziennych jest ona zwykle pionowa, czyli wyprostowana. Podczas testowania pojazdu należy jednak pamiętać, że wymaga on regulacji, czyli dostosowania poszczególnych elementów do osobistych potrzeb.

Dla kogo rama 16”?

Rama 16” przeznaczona jest dla rowerzystów o średnim wzroście. Dla pewności warto jest przetestować również mniejszy/większy pojazd. Niekompetentni sprzedawcy często zachęcają do zakupu jednośladu, który nie pasuje do użytkownika pod każdym względem. Nieprawdą jest, że wystarczy jedynie zmienić wysokość siodełka lub kierownicy. Oczywiście taka regulacja pozytywnie wpływa na wygodę, ale nie jest skuteczna, jeśli rozmiar pojazdu nie został trafnie dopasowany.

  • Rama 16” rower MTB: 167-174 cm,
  • Rama 16” rower miejski: 162-167 cm,
  • Rama 16” rower trekkingowy: 162-167 cm.

Warto wiedzieć, że rozmiar ramy podawany jest także w centymetrach. Dotyczy to głównie modeli szosowych. Dla wzrostu 162-167 cm polecana jest rama 52 cm. Niektórzy producenci stosują również oznaczenia S-XXL.W takiej sytuacji konieczne jest zapoznanie się ze specyfikacją wybranego pojazdu.

Dodaj komentarz