Rama 15 cali – na jaki wzrost?

Zakup idealnego roweru bywa wyzwaniem. Prawdą jest, że wiele osób nie ma pojęcia, jaki rozmiar będzie odpowiedni. Najlepszą opcją jest dopasowanie go do wzrostu cyklisty. Sporym atutem jest fakt, że w sieci znajdują się gotowe tabele oraz kalkulatory, które umożliwiają to zadanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że umożliwiają one pozyskanie jedynie danych orientacyjnych, które nie powinny stanowić jedynego czynnika determinującego do zakupu. Najbezpieczniejszą opcją jest przetestowanie pojazdu w sklepie stacjonarnym. Rozważasz zakup roweru z ramą 15”? Jest to opcja przede wszystkim dla osób niskich lub nastolatków. Poniżej zamieszczono zbiór praktycznych wskazówek.

Dobór rozmiaru ramy „na oko” – czy to dobry pomysł?

Niektórzy uważają, że rozmiar ramy można dopasować „na oko”. Dotyczy to w szczególności rodziców, którzy pragną zrobić niespodziankę swojemu dziecku. Nie jest to dobrym pomysłem! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wielkość jednośladu nie będzie odpowiednia. Rozsądniejszą opcją jest wizyta w salonie stacjonarnym, gdzie można osobiście przetestować kilka różnych rowerów z ramą 15 cali. Warto mieć świadomość, że wymiary mogą nieco się różnić ze względu na producenta. Ogromną rolę odgrywa także geometria ramy.

Pochopny zakup pojazdu może skutkować zmarnowaniem gotówki. Czasami w sklepie wydaje się, że będzie on idealny, jednak po przejechaniu kilku kilometrów okazuje się inaczej. Nie warto ryzykować! Zdecydowana większość osób woli zainwestować gotówkę na lata, a nie kilka miesięcy. Podczas dopasowywania rozmiaru roweru liczy się precyzja.

Warto jest przetestować nie tylko jednoślad 15”, ale również rozmiar większy. Najlepiej postawić na sklep, który oferuje fachową pomoc wykwalifikowanego sprzedawcy. Przymiarki nie zobowiązują do zakupu, a więc nie trzeba się ich obawiać! Jeśli żaden pojazd nie przypadnie do gustu cykliście, to można kontynuować poszukiwania. Wybór jest na tyle duży, że znalezienie odpowiedniego wariantu jest tylko kwestią czasu.

Jak samodzielnie dopasować rozmiar ramy roweru?

Niejedna osoba zadaje sobie to pytanie. Faktem jest, że coraz więcej osób decyduje się na zakup w sklepie internetowym. Jest to skuteczny sposób na to, aby zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Ceny w e-sklepach są zwykle o wiele niższe, a dodatkowo można upolować różnego typu zniżki i promocje. Należy jednak wziąć pod uwagę, że dobór rozmiaru ramy na odległość wiąże się z pewnym ryzykiem. Istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia pomyłki.

Istnieje możliwość skorzystania z tabel, które umożliwiają dopasowanie optymalnej wielkości ramy do wzrostu. Alternatywą są darmowe kalkulatory, które wymagają jedynie uzupełnienia danych. Wystarczy jeden przycisk, aby na ekranie pojawił się sugerowany rozmiar. Należy wiedzieć, że wszystko zależy od rodzaju pojazdu! Nie można powiedzieć, że 15” zawsze oznacza to samo.

Szerokie grono cyklistów jest zdania, że kluczowy jest nie tylko wzrost, ale również długość nóg. Dotyczy to w szczególności cyklistów, którzy nie posiadają standardowych proporcji. Zdarza się, że nawet osoby niskie posiadają bardzo długie nogi. W takiej sytuacji lepiej nie rezygnować z fizycznych przymiarek.

Dla kogo rower z ramą 15”?

Rama 15” jest wybierana przede wszystkim przez niskich cyklistów, dzieci czy też nastolatków.

  • Rama 15” rower MTB: 162-167 cm,
  • Rama 15” rower miejski: 152-162 cm,
  • Rama 15” rower trekkingowy: 152-162 cm.

Co z jednośladami szosowymi? Należy wiedzieć, że ich ramy raczej nie są podawane w calach, a centymetrach. Dla osób o wzroście 152-162 cm polecana jest rama 50 cm. Dla nieco wyższych – 52 cm.

Obsługa sklepu rowerowego pomaga w dopasowaniu najlepszego pojazdu. Należy zaznaczyć, że zna ona specyfikę jednośladów konkretnych producentów, co stanowi niezaprzeczalny atut. Zakup roweru 15” dla dziecka lub nastolatka może okazać się błędem w przypadku dynamicznie zmieniającego się wzrostu. Z drugiej strony jazda na zbyt dużym pojeździe bywa męcząca i niekomfortowa. Opinia sprzedawcy może okazać się pomocna dla tych, którzy kompletnie nie wiedzą, na jaki wariant postawić.

Dodaj komentarz