Rama 13 cali – na jaki wzrost?

Rama w rozmiarze 13” jest polecana przede wszystkim dzieciom. Taki jednoślad nie jest zbyt duży, więc raczej nie spełni oczekiwań osób dorosłych (wyjątek stanowią bardzo niscy cykliści). Ważne jest to, aby przed zakupem przetestować pojazd. Należy upewnić się, że nie jest on zbyt mały/duży. Warto zaznaczyć, że wzrost dziecka może dynamicznie się zmieniać. Wiele osób poleca zakup większego modelu, który posłuży dłużej. Istotne jest, aby jazda była komfortowa, a zarazem bezpieczna. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przetestowanie kilku interesujących modeli w sklepie stacjonarnym. W ten sposób można zminimalizować ryzyko pomyłki.

Dobór rozmiaru ramy z pomocą doświadczonego sprzedawcy

Chcesz uniknąć pomyłki zakupowej? Najlepszym posunięciem jest dobór rozmiaru ramy z pomocą doświadczonego sprzedawcy. Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy nie posiadają praktyki. Inwestując w jednoślad dla dziecka należy postawić jakość na pierwszym miejscu. Dość łatwo można zniechęcić młodego rowerzystę do korzystania z pojazdu. Ponadto, konstrukcja powinna być solidna i niepodatna na uszkodzenia. Geometria musi gwarantować swobodę i wygodę jazdy.

Wizyta w stacjonarnym salonie rowerowym wymaga poświęcenia czasu, jednak chroni przed nieudaną inwestycją. Pomoc fachowca może okazać się kluczowa – wielu rodziców stawia na jednoślady, które za kilka miesięcy okazują się zbyt małe. Dziecko powinno samodzielnie przetestować kilka interesujących modeli, tak aby podjąć trafną decyzję. Nie w każdym przypadku rozmiar 13” jest identyczny! Należy uwzględnić geometrię ramy, która uzależniona jest od wizji producenta.

Z wsparcia konsultanta można także skorzystać w sieci, co jest wygodną opcją. Prawdą jest, że wielu sprzedawców zatrudnionych w sklepach rowerowych nie posiada zbyt rozległej wiedzy, co stanowi znaczące utrudnienie. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie renomy sklepu, tak aby ustrzec się pseudo-fachowców, którzy nie potrafią udzielić rzetelnych informacji.

Kalkulator doboru ramy do wzrostu

W Internecie można znaleźć wiele darmowych kalkulatorów, które umożliwiają dopasowanie rozmiaru ramy do wzrostu. Trzeba jednak pamiętać, że są to informacje ogólne, które nie sprawdzą się w aktualnie każdym przypadku. Czasami wymagana jest większa precyzja – szczególnie jeśli cyklista nie posiada proporcjonalnej sylwetki. Niektórzy uważają, że większe znacznie ma długość nóg. Metoda doboru wielkości jednośladu to kwestia bardzo indywidualna.

Ci, którzy nie posiadają zbyt dużej wiedzy na temat rowerów zwykle korzystają z gotowych tabel. Nie ma w tym nic złego, ponieważ w wielu przypadkach zdaje to egzamin. Jeśli jednak rama 13” została dopasowana do górnej granicy wzrostu, to warto zastanowić się, czy zakup takiego pojazdu jest dobrą opcją. Być może rozsądniej zainwestować w model nieco większy, który posłuży dziecku dłużej.

Większy rozmiar nie oznacza jednak przesadnie dużego pojazdu, którego prowadzenie będzie męczące i niebezpieczne. Zbyt duża, a zarazem ciężka konstrukcja może zwiększyć ryzyko upadku oraz wielu innych niebezpiecznych sytuacji. W przypadku dzieci trzeba liczyć się z koniecznością regularnej wymiany rowerów. Z tego względu tylko nieliczni decydują się na zakup pojazdu z najwyższej półki, które nie należą do najtańszych.

Kiedy wybrać rower 13”?

W przypadku rowerów MTB rama 13” polecana jest osobom o wzroście 152-157 cm. Należy jednak wiedzieć, że rozmiarówka jednośladów miejskich i trekkingowych jest nieco większa. Dla wyżej wymienionego przedziału wzrostu dedykowana jest rama 15”. W przypadku pojazdów szosowych najczęściej wybierany jest rozmiar 50 cm (polecany dla cyklistów o wzroście 152-162 cm).

Rowery z ramą 13” nie są typowe dla dorosłych, więc wybór jednośladów jest zwykle ograniczony. Na większą różnorodność oferty można liczyć w sieci, jednak należy pamiętać, że złożenie zamówienia „w ciemno” nie zawsze jest rozsądne. Na szczęście wielu sprzedawców internetowych oferuje możliwość wymiany lub zwrotu, co jest znaczącym udogodnieniem.

Dodaj komentarz