Rama 18 cali – na jaki wzrost?

Dobór odpowiedniego rozmiaru roweru do naszego wzrostu jest kwestią kluczową. W końcu prawdopodobnie kupujemy nowy sprzęt, aby korzystać z niego niemal codziennie przez co najmniej kilka lat. A to zobowiązuje do tego, by wybrać jak najlepszy rower, jak najlepiej dostosowany do naszego ciała i potrzeb.

Dla kogo dobra jest rama 18 cali?

Wszystkie rozmiary ram przypisane są osobom o konkretnym wzroście. Dużo też zależy od modelu roweru. Inne zastosowanie będzie miała „osiemnastka” w odniesieniu do roweru górskiego, a inne do miejskiego. Podane w tabelach wymiary i sugestie zawsze są jedynie orientacyjne. Jednak szukając roweru dla siebie, na początkowym etapie można się sugerować propozycjami.

Rower górski o ramie 18 cali jest dla osób o wzroście od 179 do 184 centymetrów. Rower miejski i trekingowy o takich samych wymiarach ramy będzie dobry dla rowerzystów o wzroście od 172 do 175 centymetrów. Jak widać na tych dwóch przykładach – rozbieżności istnieją. W innych modelach rowerów prezentuje się to jeszcze inaczej. Dlatego zawsze warto sprawdzać wszelkie szczegóły.

Co poza wzrostem brać pod uwagę?

Wzrost wzrostem, ale to nie wszystko. Proporcje ciała ludzkiego są różne. Dwie osoby, które teoretycznie są tego samego wzrostu, mogą mieć zupełnie inną budowę ciała (dłuższe lub krótsze nogi) i wówczas rower, który miał pasować obu tym osobom, będzie odpowiedni tylko dla jednej z nich. Dlatego tak istotnym aspektem kupowania nowego roweru jest jego przymiarka w sklepie. Doświadczony sprzedawca powinien rozwiać wątpliwości podczas zakupów i doradzić, który rozmiar jest najlepszy.

W co jeszcze warto zainwestować?

Kiedy już uda nam się dobrać odpowiedni rower dla siebie, czas zastanowić się, jakie akcesoria mogą przydać się podczas codziennego użytkowania roweru. Jeśli nasz wybór padł na rower miejski, warto dokupić do niego koszyk na zakupy, osłonę na łańcuch, bagażnik, a także zadbać o odpowiednie oświetlenie. Aby móc bezpiecznie poruszać się po jezdni nawet po zmroku, należy posiadać trzy rodzaje świateł. Pierwsze – światło przednie. Najlepiej białe lub żółte. Drugie – światło tylne odblaskowe. Na przykład czerwone. Trzecie – tylne światło, świecące w sposób ciągły bądź migający. Nie bez znaczenia jest także posiadanie odpowiedniego stroju oraz sprzętu. Nieważne, ile cali ma rama, zawsze niestety jesteśmy narażeni na upadek. Podczas wypadku najbardziej narażonymi częściami ciała są głowa, kolana oraz łokcie. Te sfery warto zabezpieczać. Choć nie każdy to lubi, warto mieć na głowie kask podczas każdej dłuższej (i nie tylko) wycieczki.

Dobór ramy do wzrostu jest ważny

Rama 18 cali jest dostosowana do odpowiedniego wzrostu i warto trzymać się tych wytycznych. Zbyt mała rama zmniejsza komfort jazdy na łatwym terenie, natomiast zbyt duża rama podczas jeżdżenia po trudnych terenach, zmniejsza zwrotność roweru, a to dla wielu rowerzystów jest bardzo ważnym aspektem. Nieodpowiednie ułożenie ciała na rowerze, w szczególności podczas dłuższych tras, może nawet skutkować. Narażone na nadwyrężenie są na przykład nadgarstki. Jeśli nie dobierzemy rozmiaru ramy roweru do naszego wzrostu, nasza jazda nie będzie efektywna, a w wielu przypadkach utrudnione sterowanie może prowadzić do tworzenia zagrożenia na jezdni.

Jak ustala się rozmiar ramy?

Istnieje bardzo prosty sposób na pomiar rozmiaru ramy rowerowej. Rozmiar ramy ustala się przez zmierzenie długości odcinka, który łączy koniec rury podsiodłowej z osią suportu, a właściwie ze środkiem tej osi. Najczęściej rozmiar ten wyraża się numerycznie w calach bądź też centymetrach, czasem w skrótowych zapisach określających rozmiar, na przykład S, M, L, czy XL. Warto pamiętać, że każdy producent rowerów ma nieco inne podejście do tworzenia ram, same ramy także różnią się od siebie geometrią. Rama 18 cali w rowerze górskim nie będzie się równała ramie 18 cali w rowerze miejskim albo trekkingowym. W każdym przypadku istotne jest przymierzenie roweru i dopasowanie do swojej sylwetki.

Dodaj komentarz