Rama 19 cali – na jaki wzrost?

Znalezienie idealnego jednośladu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przed zakupem pojazdu należy przeanalizować wiele różnych czynników, które bezpośrednio wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Duże znaczenie ma prawidłowy dobór ramy do wzrostu użytkownika. Z tym zadaniem można poradzić sobie samodzielnie, więc nie zawsze trzeba korzystać z pomocy fachowca. Dużym zainteresowaniem cieszy się rama 19”. Zastanawiasz się, czy będzie ona odpowiednia, czy wybrać mniejszy/większy rozmiar? Zapoznaj się ze wskazówkami, które zamieszczono poniżej!

Zależność między wzrostem a rozmiarem ramy

Nie każdy wie, że wielkość roweru powinna zostać dopasowana do wzrostu użytkownika. Zasada jest prosta – im wyższy cyklista, tym większy rozmiar ramy. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie rozmiaru swojego starego pojazdu. Opisywany element zwykle jest oznaczony, co ułatwia zadanie. Dobrze jest również udać się do sklepu stacjonarnego, aby przetestować kilka różnych jednośladów. Szybkie testy ułatwiają podjęcie trafnej decyzji. Należy jednak wziąć pod uwagę, że pojazd powinien zostać przystosowany do indywidualnych wymagań cyklisty. Nie można oczekiwać, że model wystawowy zagwarantuje pożądany stopień komfortu. Nie warto zniechęcać się już na starcie!

Kiedy postawić na ramę 19”?

Wybierając rozmiar ramy rowerowej można korzystać z gotowych tabel, które znajduje się w sieci. Oczywiście warto uwzględnić, że powstały one z myślą o osobach, które posiadają standardowe proporcje ciała. Rama 19” w pojeździe MTB wydaje się być najlepszą propozycją dla rowerzystów o wzroście 184-188 cm. Może jednak okazać się, że dla osób z bardzo długimi nogami lepszą opcją okaże się większy rozmiar. Działa to również w drugą stronę – w przypadku relatywnie krótkich nóg nierzadko korzystniejsza jest rama 18”. Dobrze jest sprawdzić kilka różnych modeli, aby mieć sto procent pewności, że jazda będzie wygodna i bezproblemowa. Rower to zwykle inwestycja na lata, która powinna być przemyślana.

Należy również pamiętać, że decydującą rolę odgrywa typ roweru. Poniżej przedstawiono zalecany wzrost dla różnych rodzajów jednośladów.

  • Rama 19 ” rower MTB: 184-188 cm,
  • Rama 19” rower miejski: 175-178 cm,
  • Rama 19” rower trekkingowy: 175-178 cm,
  • Rama 55 cm rower szosowy: 175-178 cm.

Dobór ramy do wzrostu – darmowe kalkulatory

W Internecie dostępne są darmowe kalkulatory, dzięki którym możliwy jest niekłopotliwy dobór ramy do wzrostu. Należy przede wszystkim wskazać rodzaj pojazdu, a także wzrost. Jest to metoda prosta i szybka, jednak nie uwzględnia ona pewnych czynników. Warto liczyć się z tym, że pojazdy różnią się m.in. geometrią ramy. Z tego względu ramy w tym samym rozmiarze mogą nieco różnić się wielkością.

Nie zawsze wynik obliczeń pokrywa się z rzeczywistością. Czasami lepiej bardziej się wysilić, a mieć pewność, że rower będzie idealnie dopasowany. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o poradę sprzedawcę sklepu rowerowego, który posiada specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie. Może on stwierdzić, czy rozmiary ram konkretnego producenta są standardowe, zawyżone czy też zaniżone. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą podejmować decyzji „w ciemno”.

Czy warto zakupić rower przez Internet?

Wiele osób decyduje się zamówić rower przez Internet. Nie jesteś przekonany, czy rozmiar 19” jest odpowiedni? Skontaktuj się ze sprzedawcą w celu uzyskania szczegółowych informacji. Warto jest także omówić kwestię ewentualnego zwrotu lub wymiany. Jeśli w pobliżu znajduje się sklep stacjonarny, to dobrze jest się do niego wybrać, aby przetestować konkretny rozmiar. To najskuteczniejszy sposób, by przekonać się, czy będzie on odpowiedni.

Wizyta w salonie rowerowym nie jest stratą czasu, szczególnie dla osób, które nie mają pojęcia, jaki jednoślad będzie odpowiedni. Różnorodność pojazdów jest na tyle duża, że znalezienie właściwego wariantu nie powinno stanowić żadnego wyzwania. Atutem jest także możliwość bezpłatnej konsultacji z obsługą.

Dodaj komentarz