Rama 21 cali – na jaki wzrost?

Rozmiar roweru uzależniony jest od rozmiaru ramy. Dobór odpowiedniego jednośladu nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Właśnie dlatego w wielu przypadkach najprościej jest osobiście przetestować kilka różnych modeli. Należy uwzględnić, że każdy rodzaj roweru to inna rozmiarówka ramy. Nie bez znaczenia jest również to, z jakim producentem mamy do czynienia. Wielkości mogą nieco się różnić np. ze względu na geometrię konstrukcji. Do zakupu drogą internetową należy podejść z dozą ostrożności, jeśli nie mamy pewności, jaka wielkość pojazdu będzie najlepszym wyborem. Dobrym rozwiązaniem jest również zwrócenie się o wsparcie do obsługi. Nie masz pojęcia, czy rama 21 cali będzie odpowiednia? Sprawdź poniższe wskazówki!

Jak samodzielnie dobrać rozmiar ramy?

Rozmiar ramy można dobrać samodzielnie – czasami warto poświęcić na to nieco więcej czasu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pomyłki. Ułatwione zadanie mają osoby, które posiadają już rower, ponieważ mogą one z łatwością sprawdzić rozmiar. Najczęściej jest on wygrawerowany, więc nie można go przeoczyć. Oczywiście trzeba pamiętać, że inny rozmiar ramy będzie odpowiedni w rowerze górskim, a inny w miejskim.

Podczas dobierania rozmiaru pojazdu zaleca się wizytę w salonie stacjonarnym. Nie trzeba decydować się na zakup, jeśli asortyment sklepu jest ubogi, a ceny przesadnie wysokie. Jest to jednak doskonała okazja do tego, aby przetestować kilka jednośladów w różnych rozmiarach. Rama 21” celi jest dedykowana głównie osobom wysokim.

W sieci dostępne są również kalkulatory, które obliczają optymalną wielkość roweru. Wystarczy jedynie uzupełnić podstawowe dane. Sporym atutem jest fakt, że omawiane narzędzia są dostępne za darmo, więc nie trzeba obawiać się nadprogramowych kosztów. Minusem jest niska dokładność – należy mieć świadomość, że wzrost nie jest jedynym wyznacznikiem, gdyż liczą się także proporcje sylwetki oraz geometria ramy.

Czy warto poprosić o pomoc fachowca?

Wydaje Ci się, że rama 21” będzie najlepszym wyborem, jednak chcesz mieć sto procent pewności? Nie musisz podejmować decyzji pochopnie. Trzeba wziąć pod uwagę, że zakup wysokiej klasy pojazdu to spore obciążenie finansowe. Priorytetem jest to, aby był on komfortowy, a zarazem ergonomiczny. Doświadczona obsługa sklepu rowerowego z pewnością udzieli niezbędnej pomocy.

Szczególnym wyzwaniem jest zakup pierwszych „dwóch kółek”. Przymiarki są obowiązkowe, gdyż to właśnie dzięki nim można sprecyzować oczekiwania. Należy podkreślić, że jednoślady znajdujące się w sklepach nie są zwykle wyregulowane. Pojazd wymaga dopasowania do użytkownika – dopiero wtedy zapewnia maksymalną wygodę jazdy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z doradztwa konsultantów online. Podpowiedzą, na jakie czynniki zwracać uwagę podczas testowania roweru. Osoby z nieproporcjonalnie długimi nogami bardzo często muszą wybrać ramę o rozmiar większą. Nie każdy wie, ze długość nóg także jest istotna.

Rama 21” a wzrost

Jak już wspomniano, rama 21” jest przeznaczona głównie dla osób wysokich, jednak duże znaczenie ma również rodzaj jednośladu. Poniżej zamieszczono szczegółowe dane, które mogą pomóc w podjęciu trafnej decyzji.

  • Rama 21” rower MTB: powyżej 188 cm,
  • Rama 21” rower miejski: 182-187 cm,
  • Rama 21” rower trekkingowy: 182-187 cm.

Dobór pojazdu do wzrostu jest metodą najczęściej praktykowaną, ponieważ minimalizuje ona ryzyko wystąpienia błędów. W przypadku dolnej oraz górnej granicy wzrostu trudno jest jednak ocenić, jaki rozmiar będzie najlepszy.

Czy warto korzystać z gotowych przeliczników?

Gotowe przeliczniki mogą stanowić jedynie wsparcie podczas doboru rozmiaru ramy. Nie są one precyzyjne, ponieważ rower musi zostać dopasowany do rzeczywistych wymagań użytkownika. Właśnie dlatego nie warto rezygnować z osobistych testów pojazdów, nawet jeśli zajmują one trochę czasu. W przypadku zakupu jednośladu przez internet dobrze jest dowiedzieć się, czy w grę wchodzi wymiana lub zwrot. Nie zawsze jest taka możliwość, a wiele zależy od sprzedawcy.

Dodaj komentarz